fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Porady radcowskie za złotówkę

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Warszawscy radcowie prawni od tygodnia prowadzą tzw. wtorki radcowskie, w ramach których osoby ubogie, których nie stać na prawnika, mogą skorzystać - za symboliczną złotówkę - z pomocy prawnej.
Wtorki radcowskie odbywają się w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych przy ulicy Żytniej 18 w Warszawie, w każdy wtorek w godz. od 17:30 do 19.30.
Pomoc prawna będzie udzielana, jeżeli z oświadczenia klienta o jego stanie majątkowym wynikać będzie, że nie może pokryć kosztów odpłatnej porady prawnej u radcy (lub adwokata), w szczególności bezdomnym, całkowicie niezdolnym do pracy, bądź posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.
Pomoc ma charakter wyłącznie konsultacyjny i polega na: udzieleniu porady lub informacji prawnej w sprawach cywilnych, administracyjnych, prawa rodzinnego, pracy oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Może polegać także na wskazaniu podmiotu lub organizacji właściwych do załatwienia danej sprawy, w tym w drodze mediacji lub polubownego rozstrzygnięcia. Wreszcie na udzieleniu pomocy w opracowaniu pisma dotyczącego kwestii prawnej, w tym pierwszego pisma procesowego (głównie będzie do pozew lub wniosek np. w sprawie spadkowej), wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych czy ustanowienie prawnika z urzędu.
Pomoc nie obejmuje spraw związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej; prowadzeniem fundacji lub stowarzyszeń; w sprawach podatkowych, celnych i dewizowych.
— Wielu radców, naszych członków, chce nieść pomoc prawną najbardziej ubogim, stąd ta inicjatywa. — Będziemy się jednak przyglądać, żeby nie dochodziło do nadużyć tej usługi, przez ludzi których stać za poradę zapłacić — powiedział „Rz” Dariusz Śniegocki, dziekan warszawskich radców prawnych.
Pomocy udzielają radcowie prawni – członkowie warszawskiej Izby Radców Prawnych. Szczegóły udzielania pomocy określa [link=https://grafik.rp.pl/grafika2/217469]regulamin[/link].
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA