fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Polacy pokonują drogę śmierci

W środę Polacy rozpoczęli fizyczne wycofywanie się z Iraku. Polskie wojska, by dotrzeć do portu w Kuwejcie, muszą pokonywać słynną "Drogę śmierci", jedyną trasę łączącą Bagdad z amerykańską bazą Viktoria w Kuwejcie.
Misja polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku formalnie dobiegła końca 4 października, kiedy to Amerykanie przejęli nadzór operacyjny Dywizji wielonarodowej Centrum - Południe. Od tego czasu Polacy przygotowywali się do fizycznego wyjścia z Iraku.
- To tylko z pozoru prosta operacja - mówi płk Mieczysław Jarońko, polski attache obrony w Kuwejcie. - W rzeczywistości to najpoważniejsza operacja od II wojny światowej - dodaje.
Sprzęt z Diwanii pojedzie do amerykańskiej bazy Viktoria w Kuwejcie. Jest to baza przejściowa, tam polscy oficerowie skierują transport do portu Asz - Szu'ajba. Wyposażenie żołnierzy transportowane będzie głównie ciężarówkami. Lżejsze zaopatrzenie trafi do Kuwejtu śmigłowcami. Na miejscu Polacy pozostawią pojazdy inżynieryjne, sprzęt biurowy, sanitarny i materace. Część uzbrojenia trafi do naszych wojsk w Afganistanie.
- Rzecz w tym, że jedyna droga, która prowadzi z Bagdadu do bazy amerykańskiej "Viktora" jest pod względem statystycznym najniebezpieczniejszą trasą na świecie - mówi płk Jarońko.
Pierwszy konwój przyjechał "Drogą śmierci" w środę , kolejny pojedzie 14 października, a 28 października do kraju wypłynie statek z polskim sprzętem. Przewozić nasz sprzęt będą Amerykanie, ale to Polacy zajmą się jego ochroną.
- Do kraju wycofanych będzie 9 śmigłowców, 93 pojazdy i przyczepy, 31 podnośników i wózków paletowych oraz 445 kontenerów - mówi Bogdan Klich, minister obrony.
W porcie w Kuwejcie powinny czekać już dwa statki. Do pierwszego załadowane mają być kontenery, do drugiego - broń i amunicja.
Problem w tym, że statki od dwóch tygodni miały już czekać w porcie, ale płyną z Zatoki Meksykańskiej, a tam szalał sztorm. Statki są więc spóźnione.
Źródło: tvp.info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA