fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Bez podatku, jeśli pieniądze wydamy na cel mieszkaniowy

Fotorzepa, Darek Golik
W 2009 roku będzie można sprzedać mieszkanie, działkę, a nawet lokal użytkowy bez płacenia daniny
Wbrew temu, co podawały niektóre media, będzie nowa ulga mieszkaniowa, i to znacznie korzystniejsza niż obowiązująca tzw. ulga meldunkowa.
W najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Ministerstwo Finansów zaproponowało zastąpienie obecnej ulgi (uzależnionej od zameldowania w sprzedawanym lokalu przez minimum 12 miesięcy) zwolnieniem od podatku dochodów uzyskanych ze zbycia. Pod jednym wszakże warunkiem: pieniądze ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych zbywający będzie musiał w ciągu dwóch lat przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe (projektowany art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT). Jak twierdzi MF w uzasadnieniu, nowa ulga będzie znacznie szersza od obecnej. Będą z niej bowiem mogli skorzystać właściciele nie tylko domów jednorodzinnych czy mieszkań, ale także działek i lokali użytkowych.
Najnowsza propozycja ministerstwa nie ogranicza się do wprowadzenia przepisów umożliwiających odliczanie składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych za granicą i wspólne rozliczenie małżonków (oraz osób samotnie wychowujących dzieci), gdy jedno z nich uzyskuje dochody zagraniczne.
Przy okazji tej nowelizacji ministerstwo chce zmienić też przepisy dotyczące przekazywania 1 proc. podatku na szlachetny cel. Pieniądze zasilą konta organizacji pożytku publicznego także w razie korekty zeznania podatkowego. Ale uwaga! Aby tak się stało, korekta musi być złożona w ciągu dwóch miesięcy.
Nowela zakłada ponadto zmiany w art. 21, zawierającym katalog dochodów wolnych od podatku. Dla niektórych z nich zmiana oznacza korzystne rozszerzenie, a dla innych ograniczenie zwolnienia. Przykładem tych ostatnich jest ograniczenie zwolnienia dla wygranych w kasynach gry i na automatach w państwie członkowskim UE lub innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to także wygranych w grach liczbowych, gdy jednorazowo nie przekraczają one 2280 zł.
Na zmianach zyskają też osoby osoby pracujące za granicą na podstawie stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Będą mogły bowiem odliczać 30 proc. diety za każdy dzień pobytu za granicą, tak jak dziś mogą to robić osoby zatrudnione na etacie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA