fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Na szlaku gotyku ceglanego

Rzeczpospolita
Zachodniopomorskie
W Stargardzie Szczecińskim, jednym z najstarszych pomorskich miast, wciąż można odnaleźć coś z atmosfery średniowiecznego hanzeatyckiego grodu, który był nie tylko prężnym ośrodkiem handlu, ale i kultury. W dobrym stanie dzięki staraniom konserwatorów zabytków zachowały się do dziś gotyckie budowle – świadectwo kunsztu dawnych artystów i rzemieślników. Stargard znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Do najciekawszych zabytków należy górująca nad miastem ceglana kolegiata pw. NMP Królowej Świata. Świątynia powstawała etapami – budowa rozpoczęła się w 1292 r. i trwała do końcu XV w. Do obramowania portali, okien i blend (wnęk) użyto ponad 650 różnych rodzajów ceramicznych kształtek. Imponująca dekoracja na zewnątrz i we wnętrzu kościoła, zwłaszcza kaplicy Mariackiej, zainspirowała budowniczych wielu innych gotyckich budowli, nie tylko na Pomorzu. Wieże katedry zostały ozdobione wysokimi czwórdzielnymi, ostrołukowymi wnękami, które weszły do historii architektury jako typ blendy stargardzkiej.
Równie cenne i unikatowe są średniowieczne umocnienia. Ze względu na zamożność i ekspansywną politykę sąsiedniej Brandenburgii Stargard musiał być dobrze ufortyfikowany – do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych (ponad 1 km), cztery z dziewięciu baszt, trzy bramy, basteja i arsenał.
Właśnie w Stargardzie Szczecińskim 13 września odbędzie się tegoroczna inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie zachodniopomorskim, a imprezy – także w kilkunastu innych miejscowościach regionu, m.in. Barlinku, Dębnie, Koszalinie, Połczynie-Zdroju, Przelewicach, Szczecinie, Pyrzycach i Trzebiatowie. Zaplanowano 16 wystaw, konferencje, konkursy, całodniowe wycieczki, wiele imprez plenerowych i artystycznych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA