fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowa lewica rośnie w siłę kosztem SPD

13 miesięcy przed wyborami do Bundestagu nowa niemiecka partia lewicy urosła do rangi trzeciej siły politycznej w kraju i depcze socjaldemokratom po piętach.
Z sondażu Instytutu Fors opublikowanego przez magazyn „Stern” wynika, że chce na nią głosować 15 proc. Niemców. SPD może liczyć na 20 proc. głosów. Analitycy są zgodni, że to katastrofalny wynik.
Nawet gdyby te dwa ugrupowania utworzyły przed wyborami koalicję i zaprosiły do niej Zielonych, otrzymałyby łącznie nie więcej niż 45 procent głosów. Ten sam sondaż daje partiom chadeckim CDU/CSU 37 proc. głosów, a ich tradycyjnym sojusznikom liberałom – 12 proc.
Gdyby wybory odbyły się dziś, centroprawicowej koalicji CDU/CSU – FDP niewiele zabrakłoby do bezwzględnej większości w Bundestagu.
Trzonem powstałej w 2007 r. partii Die Linke (Lewica) są postkomuniści z NRD, do których dołączyli dysydenci z SPD. Sukces zawdzięcza m. in. głoszeniu haseł sprawiedliwości społecznej i sprzeciwianiu się udziałowi niemieckich żołnierzy w zagranicznych misjach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA