fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Gospodarka Polski zwalnia

Po słabych danych na temat produkcji przemysłowej w lipcu, która wzrosła o 5,6 procent, znacznie poniżej oczekiwanych przez rynek 7,4 procent, zagrożenie spowolnieniem polskiej gospodarki stało się, zdaniem analityków, bardziej realne
Główny Urząd Statystyczny podał dziś, że prognozy koniunktury w przemyśle i budownictwie są nieco mnie optymistyczne od lipcowych, a w handlu utrzymywały się na poziomie z ubiegłego miesiąca. Spośród firm usługowych najlepsze oceny formułują firmy pośrednictwa finansowego. Są one jednak gorsze niż miesiąc temu.
- Choć ciągle firmy są w większości optymistyczne, jeśli chodzi o bieżącą koniunkturę, ale jednak obniża się ona systematycznie od dwóch kwartałów - mówi starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK, Piotr Bujak.
- To potwierdza, że spowolnienie gospodarcze nie jest przejściowe i w trzecim i czwartym kwartale tempo wzrostu może spaść poniżej 5 procent, a w przyszłym roku wynieść około 4,5 procent - dodaje.
Rynek zastanawia się teraz co zrobi Rada Polityki Pieniężnej, która decyzję o stopach podejmie w przyszłym tygodniu. Niektórzy analitycy ogłosili już nawet koniec cyklu zaostrzania polityki monetarnej.
- Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych do końca 2008 roku, bo obawy o spowolnienie gospodarcze, a nie inflacja, są dla jej członków kluczowym problemem - uważają analitycy JPMorgan Chase Bank
- Jest jasne, że obawy o wzrost gospodarczy przyćmiły w oczach większości członków RPP ryzyko przyspieszenia inflacji, i wątpimy, by dane napływające w kolejnych miesiącach miały zmienić tę dynamikę - wynika z raportu JPMorgan Chase Bank.
Dzisiejsze dane na temat koniunktury w polskiej gospodarce w sierpniu, to kolejne informacje potwierdzające, iż jej tempo wzrostu spowalnia. Choć firmy nadal przyszłość oceniają optymistycznie, optymizm słabnie.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA