fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Biuro rachunkowe w mieszkaniu

Jeden z członków wspólnoty mieszkaniowej chciałby w swoim lokalu prowadzić działalność gospodarczą. Projekt uchwały w tej sprawie trafił do wszystkich właścicieli, ale tylko część zagłosowała i nie osiągnięto wymaganej większości. Co należy zrobić w tej sytuacji?
Jeden z członków naszej wspólnoty mieszkaniowej chciałby w swoim lokalu prowadzić działalność gospodarczą. Ma plany, aby otworzyć biuro rachunkowe. Jako zarząd wspólnoty mieszkaniowej postanowiliśmy przeprowadzić głosowanie w sprawie przekształcenia lokalu mieszkalnego w lokal użytkowy. Projekt uchwały w tej sprawie trafił do wszystkich właścicieli, ale tylko część zagłosowała i nie osiągnęliśmy wymaganej większości. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Przeprowadzić głosowanie uzupełniające czy je powtórzyć? Chcielibyśmy to zrobić szybko, aby nie opóźniać członkowi wspólnoty urządzania biura.
Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom
– Na szczęście w tej sytuacji nie ma mowy o opóźnianiu prac. Członek państwa wspólnoty spokojnie może zacząć urządzać biuro rachunkowe w swoim mieszkaniu. Prowadzenie działalności gospodarczej nie zmienia bowiem charakteru mieszkalnego lokalu. Podobnie jak wydzielenie sypialni w warsztacie lub w przychodni lekarskiej nie zmienia podstawowego charakteru użytkowego takiego lokalu.
Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej jest gospodarowanie nieruchomością wspólną – współwłasnością, w tym także lokalami powstałymi w nieruchomości wspólnej. Zadaniem wspólnoty nie jest natomiast zajmowanie się lokalami stanowiącymi indywidualną własność poszczególnych właścicieli. Żadne głosowanie właścicieli nie może mieć wpływu na decyzję pojedynczego właściciela dotyczącą jego lokalu. Niezależnie jednak od tego, co powiedziano wyżej, właściciel lokalu powinien oczywiście użytkować go zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli zatem lokal jest lokalem mieszkalnym, powinien być wykorzystywany jako mieszkalny, jeżeli zaś jest lokalem użytkowym o określonym przeznaczeniu, powinien być wykorzystywany zgodnie z jego funkcją. Właściciel ma jednak prawo użytkować część lokalu w sposób inny, niż wynika to z jego podstawowej funkcji. Bardzo wiele osób wykorzystuje część lokalu mieszkalnego do działalności gospodarczej, np. produkcji chałupniczej, nauczania, prowadzenia rachunkowości, prac projektowych, prowadzenia miniprzedszkoli, jako gabinety lekarskie, kancelarie prawne.
Odpowiedź na końcowe pytanie czytelnika jest więc taka, że w tej sytuacji wspólnota nie musi nic robić, a tym bardziej przeprowadzać głosowania. Wynik głosowania wspólnoty mieszkaniowej nie ma tu znaczenia. Właścicielowi lokalu nie jest potrzebna zgoda wspólnoty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA