fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Mistrz bluesowej gitary

Życie Warszawy
Trzy wieczory z zespołem wirtuoza Leszka Cichońskiego.
Leszek Cichoński jest inicjatorem Wielkiej Gitarowej Orkiestry, która na rynku we Wrocławiu kilkakrotnie biła już rekord Guinnessa w zbiorowym graniu kompozycji Jimiego Hendriksa „Hey Joe”. Aktualny rekord ustanowiony 1 maja tego roku wynosi 1931 gitarzystów.
Sam Cichoński należy dziś do czołowych wirtuozów tego instrumentu w Polsce. Od jego pierwszego występu przed publicznością (na balu maturalnym) minęły 32 lata.
Grając jako dziecko na gitarze zabawce utwór „Kiedy byłem małym chłopcem” Break- outów, nie przypuszczał, że razem z Tadeuszem Nalepą wystąpi kiedyś w Chicago, światowej stolicy bluesa.
Jego zawodowe kroki wyznaczały zespoły: Kolokwium, CDN, Paweł Kukiz, Ozzy, Pazur, Blue Experience (pierwszy hołd złożony Hendriksowi), Joint Venture.
We wrześniu 1994 roku jego zespół Guitar Workshop (założony trzy lata wcześniej) wystąpił na festiwalu Rawa Blues ze słynnym brytyjskim bluesmanem Tonym McPhee. Album „Leszek Cichoński & Friends” trafił na listy najlepszych wydawnictw bluesowych.
Na kolejną trasę koncertową zaprosił bluesmana z Chicago Carlosa Johnsona. Grupa z Wojciechem Karolakiem na instrumentach klawiszowych wystąpiła na festiwalu Jazz Jamboree ‘99. Rok później uczcił 30. rocznicę śmierci Hendriksa serią koncertów „Tribute to Jimi”. Wziął w nich udział kolejny chicagowski bluesman Stan Skibby. Deszcz nagród spadł na jego album „Thanks Jimi”.
Cichoński chętnie współpracuje z jazzmanami. Do jego najciekawszych projektów należy „Take It Jazzy” sprzed pięciu lat, kiedy zaprosił do współpracy Wojciecha Karolaka i Tomasza Szukalskiego.
Dwa lata temu jako pierwszy polski muzyk wystąpił na Monterey Bay Blues Festival.
W Tygmoncie Leszek Cichoński Guitar Workshop zagra w składzie: Robert Jarmużek – instrumenty klawiszowe, Jerzy Kwinta – gitara basowa, Łukasz Sobola – perkusja.
? Tygmont, ul. Mazowiecka 6/8, wtorek (13.05) – czwartek (15.05), godz. 20, wstęp wolny
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA