fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Rekord wszech czasów: mieszkania sprzedane za miliardy

Deweloperzy pobili wszystkie swoje rekordy sprzedażowe w 2016 r.
Materiały Inwestora
Ponad 62 tys. mieszkań sprzedali deweloperzy w największych miastach w 2016 r. Nigdy nie udało się więcej.

Tak wynika z najnowszych analiz ekspertów firmy Reas. Wartość transakcji mieszkaniowych na rynku pierwotnym w największych miastach - za cały ubiegły rok - szacują na 24,5 mld złotych.

- Tylko w ostatnim kwartale 2016 roku w sześciu miastach o największej skali rynku: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi, firmy sprzedały 18,1 tys. mieszkań. To o 25 proc. więcej niż w poprzednim kwartale - mówi Katarzyna Kuniewicz, partner w Reas. - W całym roku liczba transakcji osiągnęła w tych miastach poziom 62 tys. mieszkań i pobiła ubiegłoroczny historyczny wynik.

Choć nie we wszystkich analizowanych przez Reas miastach wzrost sprzedaży był tak spektakularny jak we Wrocławiu (28 proc. rok do roku), Warszawie (26 proc.) czy Trójmieście (26 proc.), można mówić o fenomenie rynkowym.

Rosnący popyt był na bieżąco zaspokajany przez deweloperów, którzy w ostatnich 12 miesiącach wprowadzili do sprzedaży ponad 65 tys. nowych mieszkań - blisko 19 tys. w samym czwartym kwartale 2016 r.

- Ponad 20-proc. wzrost sprzedaży, jaki odnotowali deweloperzy w minionym roku, był możliwy dzięki szczególnej aktywności dwóch istotnych grup klientów: młodych nabywców pierwszych mieszkań otrzymujących znaczącą dopłatę w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" oraz inwestorów indywidualnych likwidujących nisko oprocentowane lokaty bankowe i kupujących w to miejsce małe mieszkania przeznaczone na wynajem. mówił Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy Reas. - Zauważyliśmy również znaczący wzrost grupy nabywców, dla których decyzja o zakupie mieszkania była podyktowana chęcią poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych, co może być zapowiedzią pokoleniowej zmiany na rynku.

Czy i kiedy ruch na rynku osłabnie? Jak mieszkania będą się sprzedawały w 2017 roku? Więcej jutro na strontach ekonomicznych "Rzeczpospolitej".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA