fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Krzysztof Tchórzewski ministrem energetyki w rządzie PiS

Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Krzysztof Tchórzewski zostanie w rządzie Beaty szydło ministrem energetyki

Duże zaskoczenie na stanowisku ministra energetyki. Typowany w ostatnich tygodniach do tego fotela Piotr Naimski ostatecznie nie dostał nominacji.

Nowym resortem pokieruje Krzysztof Tchórzewski, który w latach 1997-2001 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej, a w 2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

– To jest specjalista kojarzony bardziej z rynkiem infrastruktury, a mniej z energetyką. Taki wybór wcale jednak nie musi być dla sektora zły – podkreśla Filip Elżanowski, wspólnik w kancelarii ECH&W oraz ekspert ds. energetyki.

Jak bowiem zauważa, osoba spoza środowiska może świeżym okiem spojrzeć na problemy branży. – Może mu to ułatwić rozmowy ze spółkami energetycznymi a także ze związkami firm górniczych – wskazuje Elżanowski.

Eksperci oceniają, że przy takim wyborze na ministra większego znaczenia nabiera znaczenia nabiera zaplecze resortu poczynając od sekretarzy stanu i ich zastępców, a kończąc na dyrektorach departamentu. Zaznaczają bowiem, że Ministerstwo Energetyki będzie jednym z kluczowych resortów, które do rozwiązania będzie miało szereg niecierpiących zwłoki kwestii.

Wybór Tchórzewskiego oznacza też, że kwestia prywatyzacji PKP Energetyki nadal będzie podejmowana. To właśnie on jako poseł Prawa i Sprawiedliwości szczególnie naciskał na zablokowanie transakcji zakupu przez fundusz CVC Capital Partners spółki energetycznej PKP. Sam kiedyś pracował w tym przedsiębiorstwie jako członek zarządu i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA