fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

100 tys. orzeczeń w Internecie

Użytkownik portalu orzeczeń sądów powszechnych może zapoznać się nie tylko z treścią opublikowanego orzeczenia, lecz również m.in. z powołanymi w nim przepisami prawa oraz z orzeczeniami podobnymi
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Bezpłatny portal internetowy www.orzeczenia.ms.gov.pl udostępnia już 106 tys. 176 orzeczeń sądowych. Codziennie odwiedza go 28 tysięcy osób.

Za pośrednictwem portalu każdy zainteresowany, bez potrzeby rejestracji może uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa polskich sądów powszechnych (z wyjątkiem m.in. spraw dotyczących rozwodów, separacji, czy ubezwłasnowolnienia). Jak informuje ministerstwo sprawiedliwości od 1 stycznia 2013 r. portal odwiedziło  29 970 025 osób.

Portal Orzeczeń działa już we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych apelacji białostockiej, warszawskiej i wrocławskiej. Ministerstwo zakłada, że do końca września 2015 r. będzie funkcjonował w pozostałych sądach.

Publikacja orzeczeń następuje zgodnie z zarządzeniem prezesa danego sądu. Każde orzeczenie publikowane jest wraz z uzasadnieniem, jeżeli takowe zostało sporządzone. Wszystkie orzeczenia są uprzednio zanonimizowane tzn. nie ma w nich żadnych danych osobowych pozwalających na identyfikację osób, których mogą dotyczyć.

Portal pozwala na wyszukanie orzeczenia według dwóch kryteriów: słowa kluczowego lub sygnatury akt. Korzystając z opcji wyszukiwania zaawansowanego użytkownik może skorzystać z dodatkowych opcji.

W ocenie ministerstwa sprawiedliwości publikacja orzeczeń sądowych w internecie pozwala m.in. na ujednolicenie linii orzeczniczej, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, kształtowanie kultury prawnej oraz stabilizację porządku prawnego.

- Portal Orzeczeń wpisuje się w nurt realizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości informatyzacji sądownictwa. Pozwala na odciążenie sekretariatów sądowych oraz na zwiększenie dostępności usług publicznych świadczonych przez wymiar sprawiedliwości. Przyczynia się też do usprawnienia organizacji i funkcjonowania sądów - uważa ministerstwo sprawiedliwości.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA