fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Jedna lista adwokatów i radców prawnych z danymi kontaktowymi w sądzie

rp.pl
Od lipca bronić z urzędu będą nie tylko adwokaci, ale i radcy prawni. Ich nazwiska i dane kontaktowe znajdą się na jednej liście przygotowanej przez sąd.

W Dzienniku Ustaw właśnie ukazało się rozporządzenie w tej sprawie. Wejdzie w życie 1 lipca wraz z nowym, kontradyktoryjnym procesem karnym.

Obrona będzie świadczona przez adwokatów i radców prawnych. Prezesi sądów przygotują ułożoną w porządku alfabetycznym listę obrońców składającą się z dwóch części A i B. W pierwszej (A) znajdą się adwokaci i radcy uprawnieni do obrony z siedzibą na obszarze właściwości danego sądu, deklarujących gotowość udzielania oskarżonym pomocy prawnej z urzędu. W części drugiej (B) pozostali adwokaci i radcy. Na liście znajdzie się też adres do doręczeń, numer telefonu, telefaksu lub adres poczty elektronicznej oraz tytuł zawodowy adwokata i radcy prawnego.

W miarę możliwości lista ma być prowadzona w formie elektronicznej. We wniosku o wyznaczenie obrońcy z urzędu oskarżony może wskazać, czy żąda wyznaczenia adwokata czy radcy prawnego. Prezes sądu, sąd lub referendarz sądowy (który zajmie się wyznaczaniem obrońcy) nie będzie jednak związany żądaniem oskarżonego.

podstawa prawna: Rozporządzenie z 27 maja DzU z 16 czerwca, poz. 816

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA