fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Karta magnetyczna kontroluje lekarzy

Dyrektorzy szpitali mają dość spóźnień i wychodzenia z placówek lekarzy. Kilku rejestruje już czas ich pracy
Dyrektorzy niechętnie o tym pomyśle opowiadają. Boją się buntu pracowników. – Chcemy płacić za czas rzeczywiście spędzony u nas, a nie w prywatnej przychodni – mówią nieoficjalnie. – Nie wiem, dlaczego do pracy w niepublicznej przychodni można przychodzić punktualnie, a do publicznego szpitala nie – dodaje kolejny dyrektor.
Na razie na sprawdzanie czasu pracy zdecydowało się zaledwie kilku szefów placówek.
– Zapowiedziałam załodze, że takie rozwiązanie wprowadzę. Problemem są oczywiście pieniądze, bo system ewidencjonowania czasu pracy kosztuje. Ale szpitale mazowieckie już zwróciły się do urzędu marszałkowskiego, by taki system sfinansował – mówi Luiza Staszewska, dyrektor radomskiego szpitala specjalistycznego.
W Niemczech nawet minutowe spóźnienie do pracy jest problemem
Karty magnetyczne wprowadził już gdański Szpital im. św. Wojciecha. – Z wejściówek korzysta 60 procent lekarzy. Nie chcemy niczego narzucać. Na korzystanie z kart lekarz musi wyrazić pisemną zgodę – opowiada dyrektor Krystyna Grzenia. Dlaczego nie wszyscy? – Lekarze niechętnie podchodzą do takich zmian. I tak się cieszę, że większość się zgodziła – odpowiada Grzenia.
– Rzeczywiście liczenie czasu pracy budzi ogromne emocje– dodaje Zbigniew Grzywnowicz, dyrektor szpitala w Dąbrowie Górniczej. Tu karty działają od półtora roku. Wcześniej dyrekcja chciała wprowadzić wejście na odcisk palca. – Nie udało się, nie było do tego podstawy prawnej, a rozwiązanie zostało wyjątkowo źle odebrane przez załogę. Głównie lekarzy, bo pielęgniarki nie zgłaszały zastrzeżeń – mówi Grzywnowicz.
– Karty magnetyczne są rozwiązaniem nowoczesnym i wpływają na zwiększenie dyscypliny.
– Nie mam nic przeciwko temu, to rozwiązanie może nam się wręcz opłacać, bo spędzamy w szpitalu więcej czasu, niż mamy zapisane w umowie. Po godzinach wykonujemy np. robotę administracyjną – komentuje Julian Wróbel, szef lekarskich związków zawodowych szpitala specjalistycznego w Radomiu.
Kontrolowanie lekarzy to ewenement. Za granicą nie trzeba wprowadzać np. magnetycznych kart. Dlaczego? – Przychodzimy 20 minut przed czasem. Pijąc kawę, pytamy kolegów schodzących z dyżuru, co się działo. O 7 wchodzimy na oddział. Nikt nie zostaje po godzinach, ale minuta spóźnienia jest problemem. Na wyjście 15 minut przed czasem potrzebuję zgody ordynatora – opowiada młody neurolog z Niemiec.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA