fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zdrowie na urlopie

123RF
Przed wyjazdem, w trosce o swoje zdrowie i udany urlop należy zebrać kilka ważnych informacji na temat miejsca wypoczynku.

Sytuacja epidemiologiczna

Wyjeżdżając za granicę, zwłaszcza do krajów egzotycznych, trzeba sprawdzić, czy w danym miejscu nie występują zagrożenia epidemiologiczne niebezpieczne dla zdrowia i życia. Może się okazać, że w miejscu, które jest celem podróży, występuje wzrost zachorowań na jakąś chorobę lub nawet epidemia. Warto się tego dowiedzieć, żeby móc odpowiednio zabezpieczyć siebie i swoich bliskich.

Komunikaty dotyczące sytuacji epidemiologicznej na świecie są publikowane w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Znajdują się tam informacje dotyczące m.in.:

- miejsc występowania ewentualnego zagrożenia;

- ryzyka zakażenia/zachorowania;

- dróg zakażenia/zachorowania;

- środków ostrożności jakie należy zachować zarówno przed wyjazdem, jak i w czasie jego trwania.

Nagłe leczenie

Prawo do dostępu do opieki zdrowotnej obowiązuje bez względu na to czy miejsce wypoczynku to zarówno miejsce zamieszkania, czy nie. Obecnie nie ma rejonizacji i na terenie całego kraju każdy może korzystać ze świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach.

Wyjątkiem jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinny/pierwszego kontaktu) i pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Wypełniając deklarację wyboru, wskazuje się konkretnego lekarza i konkretną pielęgniarkę w okolicach swojego miejsca zamieszkania, którzy mają udzielać świadczeń zdrowotnych. W stanach nagłych pacjent ma prawo być przyjęty przez każdego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do którego uda się w miejscu spędzania urlopu.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA