fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Porządki w przepisach o autostradach

Fotorzepa, Łukasz Solski
Będzie o sześć lat więcej na załatwienie formalności poprzedzających budowę drogi na podstawie specustawy.

Celem projektu specustawy przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów jest usprawnienie realizacji inwestycji drogowych. Nowela przedłuża termin na złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) do sześciu lat. Okres ten będzie można następnie wydłużyć o dalsze cztery lata w wypadku inwestycji, których realizacja przebiegała etapowo. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy warunki jej wykonania nie ulegną zmianie.

Obecnie obowiązuje czteroletni termin. Zdaniem rządu jest zbyt krótki, gdy chodzi o skomplikowane projekty inwestycyjne. Projekt pozwala też na zmiany w zezwoleniu na inwestycję drogową bez konieczności modyfikowania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Pod warunkiem jednak, że nie wiąże się z tym zmiana oddziaływania na środowisko. Teraz ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku nie przewiduje wprost takiej możliwości.

Rząd chce też, by wniosek o wydanie decyzji ZRID określał nieruchomości lub ich części, wobec których ma nastąpić przejście na własność Skarbu Państwa lub samorządu, oraz nieruchomości, wobec których ma nastąpić ograniczenie w korzystaniu.

Projekt wydłuża do dziesięciu lat ważność decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Rząd zamierza też rozwiązać problem występujący w miastach na prawach powiatu. Chodzi o wzajemne rozliczenia między gminą a powiatem. Często drogi budowane lub rozbudowywane są przez gminę na gruntach Skarbu Państwa. Gminy nie zawsze mają na to środki. Tymczasem specustawa drogowa pozwala zabrać grunt tylko za odszkodowaniem. Projekt przewiduje możliwość zrzeczenia się odszkodowania. Dziś są z tym spore kłopoty. Tymczasem zadłużenie ma wpływ na ustalenie wysokości odszkodowania.

Zostanie też uchylony przepis ograniczający czas obowiązywania specustawy do końca 2020 r. Nadal będą obowiązywać przepisy przejściowe. Pozwoli to kontynuować rozpoczęte inwestycje.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA