fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

Ukraina kupuje w Europie

Bloomberg
Ukraina znów odbiera gaz transportowany z terytorium Węgier. Import z Zachodu jest już większy od zakupów w Rosji o 42 proc..

„W czwartek zostały wznowione dostawy importowanego gazu z Węgier, w czasie pierwszej doby otrzymaliśmy 2,8 mln m3" - podał Ukrtransgaz. Głównym kierunkiem dostaw gazu z Zachodu pozostaje Słowacja. Tamtymi gazociągami dociera na Ukrainę 27 mln m3 gazu każdej doby.

W sumie od początku roku Ukraina otrzymała przez Węgry, Słowację oraz Polskę 5,7 mld m3. To o 42 proc. więcej niż w tym czasie kupiła w Rosji. Kijów pokazuje, że przy odpowiedniej determinacji i wsparciu sąsiadów możliwe jest uwolnienie się zależności od rosyjskiego gazu. Kraj zwiększa też wydobycie u siebie.

W 2014 r Ukraina kupiła w Europie 5,1 mld m3 gazu czyli o 59 proc. więcej niż w 2013 r. To zasługa przede wszystkim zwiększonych zakupów z kierunku słowackiego (3,9 mld m3). Z Polski i Węgier Kijów otrzymał odpowiednio 0,9 i 0,6 mld m3.

Import gaz z Rosji zmniejszył się w minionym roku 1,8 razy do 14,5 mld m3. Dla porównania w 2007 r Ukraina kupiła w Gazpromie ponad 57 mld m3.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA