fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

NFZ dostanie 320 mln zł ?na zapłatę za leczenie dzieci

123RF
320 mln zł dostanie NFZ na zapłatę za leczenie najmłodszych.

Budżet państwa będzie przekazywał co roku do NFZ 320 mln zł na leczenie nieubezpieczonych. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

320 mln zł budżet państwa będzie musiał wygospodarować głównie na leczenie dzieci. Czyli osoby przed ukończeniem 18 lat, których rodzice nie zgłosili do ubezpieczenia zdrowotnego lub które z innych powodów nie znalazły się w centralnym wykazie ubezpieczonych prowadzonym przez NFZ. W grupie nieubezpieczonych są też kobiety w ciąży i połogu, którym ustawa o świadczeniach przyznaje prawo do bezpłatnego leczenia.

Zgodnie z projektem minister zdrowia będzie przekazywał co miesiąc do NFZ 1/12 kwoty 320 mln zł.

Do tej pory z zapłatą za leczenie nieubezpieczonych był duży kłopot. Minister finansów opierał się przed przekazywaniem tych pieniędzy do funduszu.

Pod koniec 2013 r. NFZ zażądał od ministra zdrowia prawie 1 mld zł. Ta kwota była potrzebna na pokrycie kosztów leczenia w placówkach medycznych 994 tys. dzieci. Gdy minister nic w tej kwestii nie zrobił, ówczesna prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz zdecydowała się wnieść na niego skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uważała, że minister udaje, iż nie widzi problemu, i nic w tej sprawie nie robi. Ostatecznie kolejny prezes NFZ skargę z sądu wycofał.

Agnieszka Pachciarz, obecnie wiceprezydent Poznania, zauważa, że projektem noweli ustawy minister Bartosz Arłukowicz przyznaje, że jednak problem jest.

– Dobrze, że w ogóle resort chce go rozwiązać, nawet jeśli przesłanką jest jego potencjalna odpowiedzialność za zaniechania w przeszłości. Jednak 320 mln rocznie to zbyt mało, zwłaszcza że w 2012 r. Sejm uznał, że budżet państwa powinien płacić także za leczenie dzieci mających obywatelstwo polskie, a mieszkających za granicą – mówi Agnieszka Pachciarz.

Z noweli wynika, że 320 mln zł ma być rozwiązaniem przejściowym, obowiązującym do końca 2018 r. Do tego czasu NFZ ma przedstawić ministrowi zdrowia sprawozdanie o rzeczywistej liczbie nieubezpieczonych.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA