fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eksporterzy pozbawieni pieniędzy

Rosną problemy eksporterów z odzyskaniem należności za sprzedane towary i usługi.
Fotorzepa/Mateusz Pawlak
W pierwszym kwartale polskim firmom przybyło za granicą kontrahentów, którzy nie płacą w terminie za kupione towary i usługi.

Poprawa koniunktury gospodarczej przynosząca wzrost wartości eksportu (w pierwszym kwartale zwiększył się rdr o 7,7 proc., do 181,2 mld złotych) nie zmniejszyła problemów polskich firm z egzekwowaniem należności za sprzedane za granicą towary i usługi.

Jak podaje Krajowy Rejestr Długów (KRD), w okresie od stycznia do końca marca tego roku odsetek niezapłaconych w terminie faktur zwiększył się do 6,1 proc. wszystkich wystawionych w porównaniu z 3,9 proc. w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Jednocześnie zmniejszył się odsetek firm, które w ogóle nie odnotowują zatorów płatniczych za granicą. W pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł on 63,6 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosił 70,6 proc.

– Na szczęście ponad 64 proc. należności przeterminowanych jest mniej niż trzy miesiące, a jedynie 15 proc. to faktury, których termin zapłaty minął co najmniej rok wcześniej – mówi prezes KRD Adam Łącki.

Jednak bardzo niepokoi,...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA