fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking Wydziałów Prawa: Najlepszy jest Uniwersytet Jagielloński

Finaliści IV Rankingu z dyplomami (w środku od lewej): Włodzimierz Gromski z Uniwersytetu Wrocławskiego, Emil W. Pływaczewski z Uniwersytetu w Białymstoku i Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego z Bogusławem Chrabotą, red. naczelnym „Rz” (po prawej) i Markiem Rockim, przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej (po lewej)
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Na podium znalazły się też wydziały z Białegostoku i Wrocławia.

W IV Rankingu Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej" o miejscu decydowały wyniki uzyskane w trzech kategoriach: jakość kształcenia, potencjał naukowy i współpraca z zagranicą.

Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, ubiegłorocznemu zwycięzcy, pierwsze miejsce zapewniły świetne wyniki jego absolwentów w testach na aplikacje prawnicze, a także umiędzynarodowieniem studiów.

Na podium wrócił też Wydział Prawa z Białegostoku (zwycięzca I edycji rankingu). Wyróżnił się najwyższą w kraju oceną parametryczną w badaniu przeprowadzonym przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych – specjalny organ przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na podium awansował też Uniwersytet Wrocławski (w ub.r. siódmy). Prowadzi dużo badań, powiększył też grono doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów.

Przedstawiciele zwycięskich wydziałów podczas wręczania dyplomów w redakcji „Rz" nie mieli wątpliwości, że aby być najlepszym, trzeba stale rozwijać swoją ofertę, m.in. poprzez oferowanie praktycznych lub nieszablonowych zajęć.

Niestandardowa oferta

– Studia prawnicze powinny być elastyczne – zauważył prof. Emil Pływaczewski, dziekan Wydziału Prawa UwB. – Dlatego rozwijamy współpracę m.in. z uczelniami medycznymi, co pozwala studentom zajmować się prawnymi i medycznymi problemami człowieka.

Prof. Jerzy Pisuliński, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Prawa i Administracji UJ, podkreślił wagę umiędzynarodowienia studiów. – Studenci szukają swoich ścieżek, a pobyt za granicą czy kontakt z naukowcami z innych krajów to świetna okazją do podjęcia decyzji o specjalizacji. To przekłada się na późniejszą drogę zawodową absolwentów. Prof. Pisulińki zauważył, że coraz częściej zdarzają się przypadki podchodzenia przez absolwentów UJ np. do amerykańskich egzaminów adwokackich.

 

Dla wydziałów prawa ważna jest też współpraca z przedsiębiorcami.

– Zgłaszają się do nas firmy, które oferują naszym studentom płatne staże – mówił prof. Włodzimierz Gromski, dziekan wrocławskiego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii. – Współpracujemy np. z jednym z międzynarodowych banków, który we Wrocławiu ma swoje biura. Taki program spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem – na każde miejsce mamy trzech chętnych.

Oprócz zmian w ofercie wydziały modyfikują także swoją strukturę. Uniwersytet w Białymstoku postawił na odmłodzenie kadr.

– Dużym problemem jest zajmowanie etatów naukowych przez pracowników, którzy np. przeszli na emeryturę. Blokuje to rozwój młodych naukowców – zauważył prof. Pływaczewski.

Dlatego jego wydział z naukowcem – emerytem współpracuje najwyżej przez rok. Po definitywnym odejściu wykładowcy z uczelni pojawia się nowy etat dla młodych naukowców.

Na Uniwersytecie Wrocławskim do konkursów na etat na uczelni startuje po kilka osób. Chęć pracy na wrocławskim wydziale prawa zgłaszają nawet naukowcy z innych państw.

– W jednym z konkursów na stanowisko profesora swoją aplikację zgłosił kandydat z Niemiec – mówił prof. Gromski.

Mimo że kandydaci musieli legitymować się zdolnością do prowadzenia wykładów w języku polskim, to niemiecki naukowiec przekonywał, że po roku wykładania w języku angielskim opanuje język polski w wymaganym przez uczelnię stopniu. Nie udało mu się jednak otrzymać stanowiska.

Niepubliczne awansują

IV edycja rankingu pokazuje również, że coraz lepiej radzą sobie uczelnie niepubliczne. Do pierwszej dziesiątki awansowała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Nie powinno to dziwić, bo w tym roku kierunek prawo otrzymało wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Wysoką pozycję (15) zajął też wydział prawa Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.

Powiedzieli dla „Rzezcpospolitej"

Jerzy Pisuliński - prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Stawiamy na umiędzynarodowienie studiów. Nasi studenci mogą wyjeżdżać za granicę, muszą też zaliczyć jeden przedmiot w języku obcym.

Emil W. Pływaczewski - dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Pogram studiów musi być interesujący, dlatego inwestujemy w młodych wykładowców, rozwój kół naukowych i konferencje międzynarodowe.

Włodzimierz Gromski -dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii ?Uniwersytetu Wrocławskiego

Prawo w tradycyjnej formule to za mało. Absolwenci chcą mieć silną pozycje na rynku pracy, a my staramy się spełnić te oczekiwania.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA