fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Startuje projekt Petru

Fotorzepa/Jerzy Dudek
W samo południe w Warszawie rozpoczał się pierwszy kongres stowarzyszenia NowoczesnaPL.

Jego pomysłodawcą i założycielem jest ekonomista Ryszard Petru - Polacy oczekują Polski nowoczesnej, sprawiedliwej, dającej nadzieje i szanse – mówią organizatorzy stowarzyszenia.

W swojej deklaracji programowej NowoczesnaPL zwraca uwagę, że młodzi oczekują perspektywy na lepsze jutro, szansy na osobisty rozwój i dobrej pracy w kraju, przedsiębiorcy przejrzystych i przyjaznych warunków gry, rodziny usług publicznych na wysokim poziomie i wyższej jakości życia, a osoby starsze - dobrego systemu opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa na co dzień.

Zwracają też uwagę, że realizacja tych marzeń jest zagrożona. - Polska może na stałe wpaść w dryf rozwojowy. Po 25 latach transformacji kończą się proste rezerwy wzrostu. Grozi nam powolny wzrost w tempie niedającym szansy na znaczną poprawę jakości życia większości Polaków- twierdzą założyciele NowoczesnaPL.

Podkreślają też, że transformacja gospodarki nie została zakończona. - W Polsce wciąż mamy wysokie bezrobocie strukturalne, podział na Polskę A i B, emigrację oraz szkoły i uczelnie niedostosowane do potrzeb konkurencyjnej gospodarki – można przeczytać w deklaracji programowej.

- Nadal mamy zbyt rozbudowany i nieefektywny sektor publiczny oraz polityków – którzy, jak za dawnych czasów – są przekonani, że działaniami państwa rozwiążą wszystkie problemy. Zdaniem stowarzyszenia polskie elity polityczne nie rozumieją wyzwań współczesności, a klasa polityczna nie jest w stanie rozwiązywać problemów młodych pokoleń. Nie ma też pomysłu na długofalową strategię rozwoju Polski i nie potrafi wskazać kierunków rozwoju.

- Politykom brakuje odwagi i entuzjazmu. Wielu z nich od 25 lat nie zgromadziło innych doświadczeń niż tylko polityczne. Energia, jeśli nawet kiedyś ją mieli, wygasła. Wystarcza im to, co jest. Na polskiej scenie politycznej nie ma dziś ludzi, którzy mieliby taką odwagę i takie marzenia, jak przed 25 laty – podkreślają założyciele stowarzyszenia.

Na dzisiejszy kongres NowoczesnaPL do hali Torwaru przyjechało kilka tysięcy osób nie tylko z Polski, ale z zagranicy.

Od godz. 10 trwa ich rejestracja. Przy Torwarze widać sporą kolejkę. – Zmiany w Polsce są potrzebne. Ten ruch to może być szansa dla naszego kraju, by stał się nowoczesny, bardziej europejski, a nie cofał się w rozwoju – powiedziała nam jedna z uczestniczek kongresu.

Już wcześniej pomysłodawca stowarzyszenia Ryszard Petru nie wykluczył, że w najbliższym czasie przekształci się ono w partię polityczną. Decyzja ma zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA