fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

NinA jak się patrzy

Dyr. Michał Merczyński wita Danutę Szaflarską na uroczystości otwarcia siedizby NInA.
Bartek Syta/NInA
Nowoczesna sala wielofunkcyjna dostosowana do projekcji 4K, koncertów oraz spektakli, archiwum z dostępem do 10 tysięcy unikatowych materiałów audiowizualnych, warsztaty dla młodych, dorosłych i seniorów, a także klubokawiarnia

To wszystko czeka na odwiedzających nową siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) na warszawskim Służewie nad Dolinką.

– Na mapie stolicy przybyło jedno z najnowocześniejszych miejsc kultury– powiedziała na uroczystym otwarciu minister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzata Omilanowska. – Ta instytucja rejestruje, archiwizuje i promuje zjawiska, na które jest największy deficyt w kulturze: koncerty, spektakle, filmy. To także instytut dziedzictwa kultury audiowizualnej. Daje dostęp legalny, po drugie — darmowy, po trzecie — z każdym dniem wzbogacający się o najrozmaitsze nowe utwory.

Dyrektor Nardoowego Instytutu Audiowizualnego, Michał Merczyński nie kryje satysfakcji, że po oddaniu do użytku nowej siedziby, jego firma uzyskała zupełnie nowy potencjał hardware'owy. Znalazły się w nim urządzenia o pojemności pięciu petabajtów pamięci. To mniej więcej objętość pięciu mln płyt DVD. Dzięki temu można tu utrwalić ogromne zasoby ze wszystkich dziedzin aktywności audiowizualnej — słuchowiska radiowe, twórczość muzyczną, teatralną, telewizyjną i filmową. W nowym gmachu znalazł się także m.in. sprzęt do rekonstrukcji dźwięku i obrazu, który pozwoli każdemu na digitalizację własnych, domowych archiwów.

– Powstanie i działalność Instytutu to ogromne osiągnięcie uważa Agnieszka Holland, przewodnicząca Rady Programowej NInA – Otwarcie nowej siedziby może się stać punktem zwrotnym,. Musimy zrobić dodatkowy wysiłek, by aktywne korzystanie z najbardziej wartościowej kultury stało się chlebem codziennym.

Uroczystość otwarcia zmodernizowanego budynku odbyła się w nowoczesnej sali „Ziemia obiecana". Pełni ona m.in. funkcję sali kinowej dostosowanej do cyfrowej projekcji 4K. System dźwiękowy posiada certyfikat DOLBY ATMOS, najnowocześniejszego systemu dźwięku kinowego — głośniki umieszczone są z przodu i z tyłu sali, po jej bokach, a także na suficie. To druga sala w Polsce wykonana w tej technologii. Oprócz pokazów filmowych, będą się w niej odbywały spotkania, koncerty i spektakle teatralne.

To tu, podczas inauguracyjnego wieczoru odbyła się premierowa projekcja filmu Piotra Stasika, prezentującego historię i misję Instytutu. A potem goście wysłuchali kameralnego koncertu utworów Aleksandra Nowaka w tym kompozycji „Naninana" napisanej na zamówienie Instytutu. A późnym wieczorem 22.00 w nowej siedzibie NinA rozpoczął się „Dansing międzypokoleniowy" z polską muzyką lat 80., 90. W roli didżeji wystąpił duet DJ Wika i Burn Reynolds.

Na sobotni wieczór zaplanowano recital pianisty i Macieja Grzybowskiego oraz maraton filmowy „Amatorzy, debiutanci, marzyciele". W programie znalazła się m. in. dokument „Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego i film Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest", którego NinA jest koproducentem.

Instytut rozpoczął działalność w 2005 rokui jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA) i pod tą nazwą zainicjował wydawane do chwili obecnej serie muzyczne czy filmowe m.in. „Polska szkoła Ddokumentu. W 2009 roku został przemianowany na Narodowy Instytut Audiowizualny. Misją statutową jest utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerza zakres działalności o całoroczny program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA