fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Ponad 11 tys. głosów w sprawie nowego multipleksu naziemnej TV

Flickr
11 tys. głosów napłynęło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w ramach konsultacji zawartości planowanego nowego pakietu cyfrowych stacji. Większość przesłali zwolennicy umieszczenia tam Telewizji Republika. Swoje kanały na multipleksie chce mieć też Wirtualna Polska

Jak podsumowała KRRiT, w ramach konsultacji nadesłano prawie 11,4 tys. stanowisk, w tym 7,2 tys. maili i 1,2 tys. listów pocztą tradycyjną. - Znacząca większość respondentów odpowiedziała, że w najpełniejszy sposób uzupełni ofertę programową naziemnej telewizji cyfrowej program Telewizja Republika – razem 11,27 stanowisk – podała KRRiT dodając, że stanowiska te zawierały często nie tyle odpowiedzi na pytanie, ale apel lub żądania. - Przeważająca większość stanowisk konsultacyjnych wyrażających poparcie dla Telewizji Republika miała jednobrzmiący tekst lub była wypełnionym formularzem w wersji elektronicznej czy też wycinkiem z prasy drukowanej – podano. Z tej korespondencji zdaniem KRRiT wynika, że jest potrzeba umieszczenia w ofercie nowego multipleksu programu o charakterze informacyjno-publicystycznym.

Rynek podzielony w sprawie profilu stacji

Oprócz tego wskazania w opiniach, jakie nadeszły w ramach konsultacji, pojawiały się sugestie, że na multipleksie powinien znaleźć się: kanał filmowy, dziecięcy, z kreskówkami, dla młodzieży, popularno-naukowy, sportowy, przyrodniczo-dokumentalny, lifestylowo-biznesowy, muzyczny, z filmami dokumentalnymi, motoryzacyjny, komediowy, informacyjny, uniwersalny, dla kobiet, dla mężczyzn, z serialami, rozrywkowy, historyczny, z teleturniejami, kulturalny, edukacyjno-naukowy i informacyjny w języku angielskim.

Widzowie wnioskowali też o nadawanie na multipleksie następujących stacji: 4Fun Tv, A&E, Ale Kino, Animal Planet, BBC Earth, BBC HD, BBC Knowledge, Canal+, Comedy Central, Cartoon Network, Discovery Channel, Disney, Domo+, DMax, Eurosport, HBO, History, KINO POLSKA, Kuchnia+, Mini Mini+, Motowizja, National Geographic, National Geographic Wild, Orange Sport, Polsat 2, Polsat Play, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Cafe, Polonia 1, Stars Tv, Superstacja, TVS, TVN24, TVN Style, TVN Turbo, TVN Fabuła, TVP HD, TVP Dokument, TVP Film TVP Info, TVP Kultura, TVP Regionalna, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Sport HD, Tele 5, Telewizja Republika, TVR, Viva Polska, Travel Channel i TLC. - W nielicznych stanowiskach odbiorcy wyrazili także wolę, aby oferta naziemnej telewizji cyfrowej była wzbogacona jakością obrazu w rozdzielczości HD lub nawet była rozpowszechniana w standardzie DVB-T2 – podała KRRiT.

Swoje kanały na multipleksie chcą mieć m.in. TV Puls, Fratria i Wirtualna Polska

W konsultacjach zabrali także głos nadawcy zainteresowani nadawaniem na tzw. ósmym multipleksie. - W odpowiedziach nadawców dominowały następujące propozycje programów: uniwersalny, lifestylowy oraz informacyjny – podaje KRRiT. Oprócz opinii Agory, Discovery Networks, Grupy ZPR Media oraz PIKE już opisywanych wcześniej przez „Rz", znalazło się tam stanowisko np. spółki Fratria (wydawca tylników „ABC" oraz „wSieci", „Frondy", „Gazety Bankowej" i portalu Polityce.pl). - Spółka przedstawiła zamiar uczestniczenia w przyszłym konkursie koncesyjnym. Nie wskazała konkretnego profilu programu. Dołączyła dwa stanowiska konsultacyjne, w których podkreślono wagę tego, aby był to program nadawany przez polskiego nadawcę, uczciwie opowiadającego o współczesnej Polsce, skierowany do ogółu publiczności, umożliwiający odbiorcy uzyskanie informacji o otaczającym go świecie z różnych stroni różnorodnych punktów widzenia – podaje KRRiT.

Potwierdzeniem wcześniejszych informacji jest tez stanowisko Grupy Wirtualna Polska. - Zaoferowała program uniwersalny, oparty w istotnej części na oryginalnych, polskich propozycjach programowych – podaje KRRiT. Spośród giełdowych graczy swój kanał zakupowy Mango 24 na ósmy multipleks zaoferowała też Grupa TVN. - Uważa, że w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej powinien znaleźć się program poświęcony telesprzedaży. Spółka wskazuje na program nadawany przez spółkę zależną od TVN SA, Mango 24 – podaje KRRiT. Tę chęć podkreśla też w osobno przesłanej opinii spółka zależna TVN – Mango Media.

Z kolei TV Puls zaproponowała telewizji naziemnej poradnikowy kanał skierowany do seniorów, kanał hobbystyczny (np.: wędkarski, akwarystyczny, ogrodniczy), program o tematyce krajoznawczej i program o charakterze poradnikowo-lifestylowym. - Nadawca wskazał także na potrzebę kanału sportowego, religijnego i informacyjnego. Spółka podtrzymała również swoje stanowisko, że na MUX 8 powinny znaleźć się obecne już w ofercie naziemnej programy, ale w standardzie HD – podano.

Z informacji „Rz" wynika, że KRRiT najwcześniej zdecyduje o tym, jakie cztery kanały nadawców prywatnych trafią na ósmy multipleks, dopiero jesienią. Wcześniej operatora multipleksu musi wskazać Urząd Komunikacji Elektronicznej. O te funkcje rywalizują Emitel, TVP, spółka Polski Operator Telewizyjny (należy do TVN i Polsatu) oraz spółka Time z Grupy ZPR Media.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA