fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Najstarszy mord ludzkości

Fot. Javier Trueba
Madrid Scientific Films
Śmiertelne rany zidentyfikowane zostały przez badaczy na ludzkiej czaszce sprzed 430 tys. lat z jaskini Sima de los Huesos w Hiszpanii.
Wyniki badań specjalistów publikuje magazyn „PLoS ONE" Zespołem badaczy kierowała dr Nohemi Sala z Centro Mixto UCM-ISCIII de Evolución y Comportamiento Humanos w Madrycie.
Badacze znaleźli tam szczątki co najmniej 28 osób datowane na 430 tys. lat. Sima de los Huesos w północnej Hiszpanii jest częścią podziemnego systemu jaskiń. Dostać do niej można się tylko przez pionowy 13-metrowy szyb. Jak te ludzkie kości się tam się dostały — pozostaje tajemnicą.
Prawie kompletna czaszka, Cranium 17 składa się z 52 fragmentów skompletowanych podczas wykopalisk w jaskini w ciągu ostatnich 20 lat. Ta czaszka nosi ślady przebicia kości czołowej, nad lewym okiem.
Opierając się na nowoczesnych technikach kryminalistycznych autorzy badania dowodzą, że oba złamania są śladami dwóch uderzeń tym samym przedmiotem ale pod różnym kątem. Według autorów, mało prawdopodobne aby takie urazy były wynikiem przypadkowego upadku w dół pionowego szybu.
Autorzy badań uważają, że urazy powstały w wyniku aktu agresji i spowodowały śmierć — co może stanowić najwcześniejszy przypadek mordu w dziejach ludzkości, a martwa ofiara morderstwa została zaciągnięta do otworu szybu przez innych ludzi. Badacze sugerują, że za umieszczenie ciał na dnie szybu w Sima de los Huesos to dowód na bardzo wczesne grzebanie zmarłych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA