fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Studia podyplomowe przedsiębiorca wliczy w koszty

Wydatki na studia podyplomowe mogą być kosztem uzyskania przychodu, jeśli mają związek z prowadzoną działalnością

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził w interpretacji z 18 maja 2015 r. (IBPBI/1/511-228/15/ŚS) możliwość uznania wydatków na szkolenia biznesowe za koszt firmy.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem. Współpracuje z jedną z firm z branży IT, chciałby jednak pozyskać więcej klientów. Ma wykształcenie wyższe z zakresu informatyki oraz podyplomowe z zakresu zarządzania projektem. Jednak, aby zdobyć kolejnych klientów, mężczyzna chciałby rozpocząć studia podyplomowe zatytułowane „Akademia menedżera sprzedaży". W ich programie znajdują się takie przedmioty, jak m.in: skuteczna komunikacja, emocje w sprzedaży, strategia sprzedaży, profesjonalne techniki sprzedaży, analizy rynku, kształtowanie relacji z klientami, zarządzanie zespołem sprzedażowym, negocjacje, narzędzia marketingowe, reklama oraz wskaźniki efektywności sprzedaży. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, co pozwala na pozyskanie wiedzy praktycznej. Wykładowcami są przedsiębiorcy, właściciele firm oraz eksperci z danych dziedzin, dzięki czemu pozyskana wiedza nie odstaje od realiów rynkowych.

Mężczyzna zapytał, czy może odliczyć opłaty za studia, które kosztują 2900 zł oraz koszty podręczników i dojazdów.

Dyrektor Izby Skarbowej potwierdził, że jest to możliwe. Przypomniał, że dany wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, jeśli spełnione zostały łącznie trzy warunki:

-wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów,

- wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.

Dyrektor IS uznał na tej podstawie, że jeśli studia podyplomowe będą rzeczywiście związane z zakresem prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza wpłynie na wysokość przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, to ponoszone wydatki mogą stanowić koszt podatkowy. Przedsiębiorca odliczy opłaty za czesne i dojazdy, a także wydatki związane z zakupem pomocy dydaktycznych. Dyrektor Izby zaznaczył jednak, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA