fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Stawki VAT: Zamawiający też złożą wnioski o wydanie interpretacji

123RF
Nowelizacja ordynacji podatkowej daje urzędnikom możliwość składania wniosków o wydanie interpretacji.

W wielu postępowaniach dotyczących udzielania zamówień publicznych pojawiał się problem określenia właściwej stawki VAT. Spory czasem kończyły się w sądach, nie zawsze bowiem było jasne, jaką stawkę VAT zastosować w danej sprawie. Teraz ma być jaśniej. W projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej, która właśnie została przyjęta przez rząd, daje się bowiem zamawiającym prawo do występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej – w zakresie mającym wpływ na sposób określenia ceny.

Wątpliwości w sądach

Janusz Dolecki, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, zwraca uwagę, że do tej pory stosowana była zasada, że zamawiający nie mógł występować z takim pytaniem. To nie on bowiem miał płacić VAT, tylko firma, która wygrała przetarg.

Wprowadzono tu więc wyjątek od zasady tożsamości osoby wnioskodawcy i zainteresowanego (w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej) jako warunku niezbędnego do uzyskania interpretacji indywidualnej.

„Zamawiający we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie będzie pytał o własną sytuację prawnopodatkową, ale o sytuację prawnopodatkową często nieskonkretyzowanego w chwili składania wniosku podmiotu, który będzie wykonywał zamówienie po rozstrzygnięciu przetargu" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Wątpliwości w sądach

Ustawodawca przewiduje, że posiadając taką interpretację, zamawiający będzie wymagał od wykonawcy zastosowania się do niej. Powinien brać ją pod uwagę także sam wykonawca.

– Nowa regulacja pozwoli uniknąć wielu kłopotów – tłumaczy Dolecki. – Do tej pory było wiele postępowań, w których bynajmniej nie było jasne, jaką stawkę VAT zastosować. Dość przypomnieć chociażby kwestię instalacji medycznych dla szpitali. Były duże rozbieżności, sąd okręgowy uchylił orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej – dodaje Dolecki.

Prawnicy zajmujący się zamówieniami publicznymi oceniają zmianę pozytywie.

– Na rynku jest wiele rozbieżności co do tego, jaka stawka VAT powinna być w danej sprawie zastosowana, dlatego oceniam tę zmianę pozytywnie – mówi Tomasz Zalewski, radca prawny z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Kiedy można poprawić błąd

Także radca prawny Edyta Snakowska-Estorninho pozytywnie ocenia danie zamawiającym możliwości zwracania się z wnioskiem o interpretacje.

– Zamawiający będą dzięki temu mogli dokonać bardziej racjonalnych kalkulacji dotyczących ceny – mówi mec. Snakowska-Estorninho.

Zwraca także uwagę, że kwestia VAT sprawiała też inny kłopot w przetargach. Wielu zamawiających uznawało, że określenie nieprawidłowej stawki VAT jest błędem skutkującym odrzuceniem oferty.

– Dziś jednak w Krajowej Izbie Odwoławczej przeważa linia orzecznicza, zgodnie z którą zamawiający może taką pomyłkę poprawić – np. jeśli ktoś wpisał 8 proc., zamiast 22 proc. stawki VAT.

Etap legislacji: projekt trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA