fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Eksport napędza produkcję drobiu

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. W tym roku branża może ustanowić kolejny rekord.

- Na rynku drobiu obserwujemy kontynuację dynamicznego wzrostu produkcji – mówi „Rzeczpospolitej" Monika Drążek, ekonomista Banku BGŻ.

W marcu 2015 r. liczba tzw. wstawień brojlerów była rekordowo wysoka – podaje GUS. Wyniosła 88,9 mln sztuk, co oznacza blisko 17 proc. wzrostu rok do roku. W sumie w pierwszym kwartale tego roku liczba wstawień była o 11 proc. wyższa niż przed rokiem.

Branża drobiarska jest więc na dobrej drodze, aby pobić ubiegłoroczny rekord produkcji. W 2014 r. - biorąc pod uwagę wszystkie działające u nas zakłady - po raz pierwszy w historii produkcja mięsa drobiowego przekroczyła 2 mln ton. Umożliwiło nam to awans na pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Jeszcze w 2013 r. Polska zajmowała trzecie miejsce we Wspólnocie, za Francją i Wielką Brytanią.

Pozycji lidera nie powinniśmy stracić nawet, jeżeli tempo wzrostu produkcji będzie nieco wolniejsze niż przed rokiem i sięgnie – jak szacuje Bank BGŻ – 7-8 proc.

Motorem rozwoju rynku drobiu w naszym kraju pozostaje eksport. W pierwszym kwartale 2015 r. sprzedaż zagraniczna drobiu z Polski zwiększyła się o niemal 18 proc., do ponad 360,5 mln euro – szacuje Ministerstwo Rolnictwa. Wielkość sprzedaży zagranicznej, liczona w tonach, rosła w zbliżonym tempie co wartość.

- Największym odbiorcą mięsa drobiowego pozostają Niemcy, ale coraz ważniejszą rolę zaczynają pełnić również Wielka Brytania, Francja oraz Holandia, gdzie sprzedaż rośnie w tempie dwucyfrowym – wyjaśnia Moniak Drążek.

Coraz więcej polskiego drobiu trafia także poza rynku unijne. Przykładowo w pierwszym kwartale 2015 r. wysyłkami wartymi 11,13 mln euro afrykański Benin zajmował siódmą pozycję wśród eksportowych rynków naszego mięsa drobiowego. Rok wcześniej z ok. 9,33 mln euro był o oczko niższej – podaje resort rolnictwa.

- Znaczny wzrost eksportu poza kraje UE oznacza, że nasze poszukiwania nowych rynków zbytu okazują się bardzo owocne – komentuje Marek Wcisło, dyrektor zarządzający spółki Kompass Poland dostarczającej biznesowe bazy danych dla firm. Można zatem z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że kolejne miesiące przyniosą nam dalsze wzrosty i pozycja lidera, którą Polska zajmuje będzie jeszcze bardziej pewna i stabilna.

Jak dodaje, rok 2014 branża drobiarska zamknęła jako największy producent drobiu w Unii Europejskiej, mimo zamknięcia się Rosji na unijny drób (embargo weszło w życie na początku sierpnia ubiegłego roku). - Na tym przykładzie widać, że jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem i generujemy wzrosty nawet w wydawałoby się niekorzystnych warunkach rynkowych – zaznacza Marek Wcisło.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA