fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nowa Zelandia zmienia flagę. Oto propozycje

Mieszkańcy Nowej Zelandii zgłosili ok. 850 projektów nowej flagi. Oto niektóre z nich
www.govt.nz
Rząd Nowej Zelandii poprosił obywateli, by ci zaprojektowali nową flagę państwa. Między 5 maja a 16 lipca każdy obywatel może zaproponować swoją wizję państwowej flagi.

Na stronie nowozelandzkiego rządu można obecnie podziwiać ok. 850 projektów nowej flagi tego kraju. Kwestia zmiany flagi ma być poddana pod referendum w 2016 roku.

- Flaga jest jednym z najważniejszych symboli naszego narodu. Wierzę, że nadszedł czas, by Nowozelandczycy rozważyli zmianę jej wyglądu na taki, który lepiej oddawałby niezależność naszego narodu - powiedział premier John Key ogłaszając w październiku 2014 roku, że Nowa Zelandia rozważy zmianę wyglądu flagi.

Na obecnej fladze Nowej Zelandii widać brytyjskiego "Union Jacka" - czyli flagę Wielkiej Brytanii, oraz cztery gwiazdy tworzące gwiazdozbiór Krzyża Południa, który jest widoczny jedynie na południowej półkuli Ziemi.

- Gwiazdy na fladze wskazują na położenie naszego kraju w regionie południowego Pacyfiku - tłumaczyła nowozelandzka minister kultury Maggie Barry. - Granatowe tło, na którym widać gwiazdy symbolizuje wody oceanu, które otaczają wyspę. Z kolei Union Jack przypomina o tym, że Nowa Zelandia była w przeszłości brytyjską kolonią - wyjaśniała minister. To przede wszystkim obecność Union Jacka jest powodem, dla którego Nowa Zelandia rozważa zmianę flagi.

Nowa Zelandia nie jest pierwszą była brytyjską kolonią, która rozważa zmianę flagi. W lutym rząd Fidżi ogłosił, że usunie ze swojej flagi Union Jacka i zaprojektuje nową flagę, która ma być gotowa przed obchodami 45. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez mieszkańców wyspy. Union Jack znajdował się też do 1965 roku na fladze Kanady - kraj ten przyjął obecną flagę w 1965 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA