fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prof. Irena Lipowicz. To jeszcze nie koniec

Prof. Irena Lipowicz
Fotorzepa, Robert Gardziński
Obecny rzecznik praw obywatelskich może być pierwszym pełniącym urząd przez dwie kadencje.

Irena Lipowicz jest profesorem prawa, była posłanką i ambasadorem w Austrii. Od 2010 r. pełni urząd rzecznika praw obywatelskich.

Zastąpiła dr. Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, a jej kadencja upływa 21 lipca. Wiele wskazuje na to, że będzie wybrana na drugą. W 27-letniej historii tego urzędu to się jeszcze nie zdarzyło.

Problem niezależności

Na ubieganie się o drugą kadencję zezwala co prawda prawo, ale żaden z byłych rzeczników się na to nie zdecydował.

Nieco dłużej niż pięć lat urząd pełnił prof. Andrzej Zoll, ale tylko dlatego, że Sejm miał problem z wyborem jego następcy. – Jednokadencyjność ma swoje uzasadnienie z uwagi na większą gwarancję niezależności od polityków. To skłaniało mnie, by nie ubiegać się o drugą – mówi prof. Zoll.

Skąd wiadomo, że prof. Lipowicz chce złamać ten zwyczaj? Jej biuro nie odpowiedziało nam na pytanie, czy profesor będzie się starać o reelekcję. Milczą też politycy Platformy Obywatelskiej, którzy będą musieli przedstawić kandydata na rzecznika.

– Nie ma jeszcze decyzji – mówi posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska, która przed pięciu laty przedstawiała kandydaturę Lipowicz w Sejmie.

Jednak nieoficjalne sygnały o tym, że pani rzecznik będzie kandydować ponownie, płyną od pracowników jej biura. Mogą też świadczyć o tym jej niedawne działania.

Przykładowo w styczniu została wybrana na przewodniczącą regionu europejskiego Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana. Jest to organizacja promująca na całym świecie instytucję rzecznika praw obywatelskich, a Lipowicz swoją funkcję ma pełnić przez cztery lata.

Na początku roku odbyła też spotkania z klubami w Sejmie. – To była dyskusja raczej o jej projektach niż o podsumowaniu. Nie wyniosłem ze spotkania wrażenia, że żegna się ze swoją rolą – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczerski.

O tym, że prof. Lipowicz byłaby dobrym kandydatem, mówią zresztą wprost niektórzy politycy Platformy. – Gdybym miał kogoś rekomendować naszemu klubowi, nie szukałbym daleko – przyznaje poseł Waldy Dzikowski.

Lewicowe inicjatywy, skarga w sprawie OFE

Rzecznika wybiera Sejm za zgodą Senatu. Czy złamanie zwyczaju o niekandydowaniu na drugą kadencję może wzbudzić kontrowersje przed głosowaniem? Mało na to wskazuje, bo zadeklarowanych przeciwników prof. Lipowicz jest niewielu nawet wśród konserwatystów.

I to pomimo że w ostatnich pięciu latach podejmowała inicjatywy o lewicowym charakterze. Przykładowo poparła kontrowersyjny program „Równościowe przedszkole" mający na celu przełamanie różnic między płciami.

– Rzecznik nie jest od indoktrynowania obywateli, a w sprawy ideologiczne zaangażowała się niepotrzebnie. Jednak nie można powiedzieć, że nie wypełniała swojej misji, bo w wielu sprawach słusznie upominała rząd – mówi Jacek Żalek, poseł Klubu Zjednoczonej Prawicy.

Przykładowo zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy regulujące prawo dziesięciu służb specjalnych do uzyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli. Trybunał przyznał jej rację, a przepisy trzeba będzie uściślić. Na wojnę z rządem prof. Lipowicz poszła też, zaskarżając przepisy reformy emerytalnej, której skutkiem było przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych do ZUS.

Dlatego przeciwny jej kandydowaniu na drugą kadencję nie jest też znany z konserwatywnych poglądów prof. Zoll. – Dobrze by było, gdyby mogła kontynuować działania dotyczące ochrony osób starszych i niepełnosprawnych – ocenia.

Jacy kontrkandydaci

Zdaniem Jacka Żalka losy głosowania mogą zależeć od tego, jakich kandydatów zgłoszą w Sejmie inne kluby parlamentarne. Mają na to czas do 21 czerwca.

Przed pięcioma laty z prof. Lipowicz o stanowisko rzecznika rywalizowała tylko kandydatka zgłoszona przez Klub PiS. Była to Zofia Romaszewska, w czasach PRL opozycjonistka, dziś działaczka społeczna.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA