fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tylko część akceptantów odczuła obniżkę interchange

Małe punkty handlowo- usługowe jeszcze nie odczuły pozytywnych skutków spadku interchange. Agenci nie spieszą się z obniżaniem im opłat.
Bloomberg
Agenci rozliczeniowi nie spieszą się ze zmniejszeniem całkowitych prowizji od transakcji kartą. Drobni przedsiębiorcy jeszcze nie odczuli spadku interchange.

Małe punkty handlowo-usługowe jeszcze nie odczuły spadku kosztów ponoszonych przy przyjmowaniu transakcji kartą. Opłata interchange, która jest głównym składnikiem całkowitej prowizji, została dwukrotnie obniżona ustawowo. Po raz pierwszy w lipcu ubiegłego roku do 0,5 proc., z ok. 1,2–1,3 proc., a pod koniec stycznia tego roku spadła do 0,2–0,3 proc.

Całkowite prowizje uwzględniające interchange naliczają agenci rozliczeniowi, ale okazuje się, że gros drobnych przedsiębiorców nadal płaci takie stawki jak przed obniżką głównego składnika.

Dużym łatwiej o  obniżki

– Większość mikroprzedsiębiorców jeszcze nie odczuła skutków spadku interchange w opłatach, które ponoszą za przyjmowanie transakcji kartowych. Całkowite opłaty są zmieniane tylko wtedy, gdy akceptant sam o to występuje – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, tłumac...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA