fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory Prezydenckie 2015

Debata bez Bronisława Komorowskiego

W TVP odbyła się debata, w której uczestniczyło 10 spośród 11 kandydatów na prezydenta. Nie wziął w niej udziału ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski.

23.10

Za kulisami debaty prezydenckiej z dużą uwagą śledzono starcie Pawła Kukiza z Januszem Korwin-Mikkem. Sztab Andrzeja Dudy najmocniej skupiał się zaś na przeciąganiu liny z Telewizją Publiczną - podsumowanie debaty Pawła Majewskiego

22.20

Kukiz serdecznie powitał swoich sympatyków czekających w hallu TVP. Narzekał na czas wypowiedzi ograniczony do 2 minut.- To formuła dobra dla partyjniaków, którzy są w stanie się tego nauczyć - przekonywał.

22.11

Część kandydatów udziela wywiadów (na zdjęciu Magdalena Ogórek). Studio jako pierwsi opuścili Paweł Kukiz i Andrzej Duda, którego odprowadzili z głośnymi okrzykami działacze młodzieżówki PiS.

22.05

Koniec debaty prezydenckiej.

22.03

 

22.03

Janusz Palikot:

Bronisław Komorowski ograniczył działalność do zgolenia wąsów. Andrzej Duda jest natomiast kandydatem episkopatu. Paweł Kukiz, muzyk rockowy, jest przeciwnikiem związków partnerskich i legalizacji marihuany. Janusz Korwin-Mikke jest zwolennikiem monarchii. To jest absurd.

22.01

Jacek Wilk:

Startuję w tych wyborach bo chcę zmienić Polskę dla moich dzieci. Pokolenie politycznych emerytów musi odejść.

21.59

Marian Kowalski:

Tracimy resztki przemysłu, niedługo stracimy złotówkę. Jedyne co nam zostawią, to polskie obozy koncentracyjne. Polska nie potrzebuje urzędnika, tylko przywódcy.

Janusz Korwin-Mikke:

Przez lata drwiono ze mnie, aż przyszedł kryzys i pokazał, że mam rację.

Przez 25 traktowano mnie jak dziwaka. Dziś ponad połowa kandydatów podziela moje poglądy.

21.57

Paweł Tanajno:

- Mamy unikalną szansę, by w pierwszej turze zagłosować na projekt, który najbardziej nam się podoba.

Adam Jarubas:

- Chcę umacniać Polskę obywatelską. Chcę dać samorządowcom szanse związane z budżetem unijnym.

Grzegorz Braun:

Wybieramy na resztę naszego życia. Nie wybierajmy produktu polskopodobnego. Nie głosujcie na mniejsze zło.

21.55

Magdalena Ogórek:

Za 860 mln, jakie w ostatnich latach wydał prezydent Komorowski, napiszę od nowa polskie prawo. Zrobią to najlepsi specjaliści.

Paweł Kukiz:

Gdybym zostałbym prezydentem, dążyłbym do odpowiedzialności polityków przed obywatelami.

21.53

Andrzej Duda:

- Konstytucja mówi, że prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych przez naród. Powinien chronić Polaków przed złymi zmianami, jak podniesienie wieku emerytalnego.

Proponuję prezydenturę odważną ale rozważną.

21.51

Ostatnia część - podsumowanie debaty.

21.49

Sztabowcy PiS w nieoficjalnych rozmowach przekonują, że cel został osiągnięty. - Duda miał nie stracić i to się udało - mówi jeden z nich. W sali, gdzie oglądali debatę z dziennikarzami panuje dość luźna atmosfera. Co chwila wybucha salwa śmiechu przy słownych starciach rywali. Skupienie widać tylko przy wypowiedziach Dudy. - Słuchajcie, mówi - słychać, gdy głos ma zabrać kandydat PiS.

Sztabowcy podkreślają, że wbrew oczekiwaniom ich kandydat nie był masowo atakowany przez konkurentów jako najsilniejszy.

21.44

Paweł Tanajno:

Widzu debaty, czy masz wrażenie, że z niej nie wynikną żadne korzyści dla twojego  życia?

21.42

Jacek Wilk:

- Jako praktyk stwierdzam, że mamy najgorszą konstytucję w historii. Musimy ją napisać od nowa. 

Opowiadam się za trójpodziałem władzy. Senat nie powinien być wybierany, ale składać się z byłych urzędników i prezydentów.

21.40

Adam Jarubas:

- Opowiadam się za większą rolą prezydenta. Zgłoszę kompleksowy projekt reformy ochrony zdrowia. Trzeba obniżyć znacząco podatki. Jestem zwolennikiem reformy sądownictwa.

21.39

Janusz Palikot:

- Nie zdziwię się jak tysiące ludzi opuszczą nasz kraj po wysłuchaniu tego co mówi Paweł Kukiz, Janusz Korwin-Mike czy Grzegorz Braun. Pan Braun proponuje krzyż do godła, a pan Janusz Korwin-Mikke monarchię, w której rządził będzie prymas.

Proponuję przede wszystkim rozwiązanie konkordatu, likwidację senatu.

Kościół jest nieformalną i niedemokratyczną instytucją, która odgrywa ogromną rolę w zachowaniach polityków. 

21.37

Andrzej Duda:

Prezydent czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji. Dziś ustrój jest niedoskonały, na przykład w zakresie dostępu do służby zdrowia czy pokojowych zgromadzeń.

21.35

Paweł Kukiz:

Hamowałbym wampiryzm sitw, które ukształtowały się w 89 roku w Magdalence. Nie mam biernego prawa wyborczego jako obywatel. Musiałbym pójść jako obywatel do szefa pana Dudy czy pani Ogórek i poprosić o wpisanie na listy wyborcze. JOW to granat, który rozbije te sitwy.

21.33

Marian Kowalski:

Jestem zwolennikiem systemu prezydenckiego. Mam zastrzeżenia co do JOW. To był dobry pomysł 20 lat temu. Dzisiaj widzimy, że to jest zabetonowany układ. PO, PiS i koledzy pana Jarubasa, którzy najlepiej znają się na liczeniu głosów.

Należy obniżyć próg wyborczy do 1 - 2 procent.

Grzegorz Braun:

W konstytucji powinno znajdować się odwołanie do Boga jak jest na Węgrzech.

21.32

Janusz Korwin-Mikke:

Chciałbym się wycofać z tych wyborów i poprzeć pana Kukiza, jeżeli się sprawdzi postulat JOW. Sprawdzimy to za dwa dni podczas wyborów w Wielkiej Brytanii.

 

21.30

Magdalena Ogórek:

-  Okazuje się, że w naszej Konstytucji są trzy ośrodki decyzyjne w sprawie obrony. Trzeba tę sprawę doprecyzować.

Nie będę na pewno wetowała ustaw światopoglądowych.

21.28

Trzecia część debaty: wizja państwa

21.25

 

21.23

21.19

Grzegorz Braun:

Należy też uważać na zagrożenia dla wolności gospodarczej, płynące z zagranicy, m.in. na "lichwiarską międzynarodówkę".

Janusz Korwin-Mikke:

Szlag mnie trafia, jak słyszałem, co mówił pan Duda. To jego partia wciągnęła nas do UE. Pan Duda jest zwolennikiem służby zdrowia, gdzie czeka się latami w kolejce.

Prezydent nie ma żadnych kompetencji w sprawie gospodarki i słusznie. Musimy znieść podatki dochodowe, bo one spowalniają rozwój gospodarki. Ci co pracują - płacą, a bezrobotni żyją na koszt państwa.

21.17

Marian Kowalski:

Polskie przedsiębiorstwa toczy rak biurokracji. Oto jest Polska PSL-u, PO, SLD, także pana Janusza Palikota. Sprzedali nas Brukseli. Trzeba zlikwidować ZUS, który jest piramidą finansową. Opłaty wnoszone do ZUS-u i podatki "to narzędzie do okradania polskiego państwa". 

21.15

Andrzej Duda:

- Dzisiaj potrzebują wsparcia polskie rodziny. Dlatego chciałbym podnieść kwotę wolną od podatku. Chciałbym by wynosiła osiem tys. zł i była podnoszona.

Ludzie odchodzą od okienka w aptece, bo są tak biedni, że nie są w stanie kupić leków. Postuluję 500 zł na dziecko.

Należy powołać Narodową Radę Rozwoju, w której będą zasiadali najlepsi specjaliści ze wszystkich dziedzin.

21.14

Magdalena Ogórek:

- Jedynym sposobem na uwolnienie gospodarki jest napisanie prawa podatkowego od nowa. Żyjemy w państwie, które wysyła 100 tys. kontroli skarbowych rocznie, z czego 20 procent daje jakieś efekty.

21.12

Jacek Wilk:

- Jednym z moich postulatów jest "od ustawy Wilczka do ustawy Wilka". Trzeba uchylić ponad 100 ustaw, które blokują działalność gospodarczą.

21.10

Janusz Palikot:

- Przed chwilą wystąpił Adam Jarubas z PSL. Co ich rządy znaczą dla polskiej gospodarki, wie każde dziecko w Polsce. Nasza gospodarka ma tak wiele problemów, bo PSL na nią wpływa. PSL ciągle broni KRUSu. To trzeba skończyć. Musi być równość, sprawiedliwość.

Obywatel biega od okienka do okienka. Musi zdobywać zgody na prowadzenie działalności, zezwolenia. Z tego powodu między innymi odszedłem z PO i złożyłem mandat.

21.08

Adam Jarubas:

Wzorem innych krajów trzeba realizować politykę patriotyzmu gospodarczego. Pociągi dla PKP czy śmigłowce dla wojska powinny być produkowane w Polsce.

21.06

Paweł Tanajno:

PKB to nie jest zasługa polityków, tylko efekt pracy Polaków.

W sprawie kredytów we frankach sądy orzekają, że banki oszukiwały. Banki nie płacą odszkodowań klientom tylko skarbowi państwa.

Jedni politycy są zależni od lobby bankowego, drudzy od SKOKów.

21.04

Paweł Kukiz:

Obniżenie podatków jest konieczne. W Polsce praktycznie średniej klasy nie ma, jest dławiona. Obywatele są okradani za pośrednictwem ustawianych przetargów. Trzeba odbudować polską klasę średnią.

Powinniśmy obniżyć podatek VAT, zlikwidować CIT, opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe, obniżyć akcyzę na energię.

21.03

Druga część debaty - sprawy gospodarcze.

21.01

Paweł Kukiz:

Chciałbym zacytować wnuka polskiego klasyka, pana Sienkiewicza, że Polska istnieje tylko teoretycznie. Jako prezydent zadbałbym o odbudowę polskiej armii. Kadra jest najważniejsza, bo broń sama nie strzela. 

Należy zbroić armię w polską broń.

Adam Jarubas:

Relacje Polski z Niemcami opierają się na fałszywej przyjaźni. Dlatego potrzebny jest ścisły sojusz z innymi państwami Europy środkowo-wschodniej.

20.59

Janusz Korwin-Mikke:

Chciałem uświadomić panią Ogórek i pana Kowalskiego. To nie polscy wojskowi chcą prowadzić wojnę z Rosją, ale są to ludzie sterowani przez USA. Radosław Sikorski przypomniał, że świadczymy USA usługi seksualne. Mówił to w rozmowie podsłuchanej, a więc szczerze.

Jeśli wybory w USA wygrają Republikanie, a w Polsce Komorowski lub Duda, to III wojnę światową mamy jak amen w pacierzu.

20.55

Magdalena Ogórek:

Relacje z Federacją Rosyjską praktycznie nie istnieją. Wykreowaliśmy wizerunek Polaków-rusofobów, a tak nie jest. Nie możemy pozwolić sobie na to, by względem mocarstwa atomowego wymachiwać szabelką. Normalizacja stosunków z Moskwą jest tym, czego tak naprawdę chcą Polacy.

Grzegorz Braun:

Polska powinna prowadzić realistyczną, a nie księżycową politykę zagraniczną. Państwo polskie jest kondominium rosyjsko-niemieckim pod żydowskim zarządem powierniczym i trzeba zrobić wszystko, by to kondominium zlikwidować.

20.52

Jacek Wilk:

Polska nie jest mocarstwem, a to oznacza, że musi wchodzić w sojusze, by tworzyć politykę zagraniczną. UE się zapewne rozpadnie. Musimy myśleć, co po niej.

Jeżeli chodzi o współprace gospodarczą, musimy stawiać na Chiny.

Polska powinna lobbować za utworzeniem w naszym kraju baz NATO.

20.49

Janusz Palikot:

- To, co powiedział Andrzej Duda, jest kwintesencją konserwatywnego sposobu myślenia. Mogę wytłumaczyć różnicę między konserwatywnym a nowoczesnym patriotyzmem.

Nie silna armia, ale gospodarka. Nie rezerwiści, ale menedżerowie. Gospodarka, gospodarka, gospodarka po raz trzeci.

20.47

Debatę oglądają sztabowcy PiS. Na zdj. szefowa sztabu Dudy Beata Szydło.

20.45

Andrzej Duda:

Strategia płynięcia z głównym nurtem się skompromitowała, Polska musi być kreatorem polityki międzynarodowej i tworzyć własne projekty. Konieczne jest budowanie wspólnoty z Polonią i większe wykorzystanie jej do upominania się o polskie interesy.

Paweł Tanajno:

Mickiewicz pisał, że Polska jest Chrystusem Narodów. Młode pokolenia ma tego dosyć. Jakie korzyści uzyskaliśmy po interwencji naszych wojsk w Iraku i Afganistanie? Nawet wizy zostały po staremu.

Jako prezydent postuluję prowadzenie polityki cynicznej i wyrachowanej, takiej, gdzie na pierwszym miejscu będzie nasz interes.

20.42

Pierwsza tura pytań. Sprawy międzynarodowe.

Marian Kowalski:

Polska nie może być popychadłem, nie może działać na telefon, tak jak teraz. Jestem przeciwnikiem wpychania polski w wojnę ukraińską. W Kijowie rządzi banderowski reżim.

20.39

Janusz Palikot:

Przed chwilą wysłuchaliście państwo wystąpień 9 konserwatystów. Nie ma różnicy który wygra, bo nic się nie zmieni.  I dlatego wybór jest dosyć prosty. Albo ja i postęp, albo konserwa, stagnacja i emigracja.

Jacek Wilk:

Startuję ponieważ kocham ojczyznę i moje dzieci. A w Polsce dzieje się źle. Nie można stać z boku, kiedy dzieje się źle. Mogą to naprawić tylko takie osoby jak ja, spoza tego politycznego układu.

Marian Kowalski:

Mam 50 lat, całe życie pracuje na swoje utrzymanie. Politykę uprawiam za własne pieniądze. Ruch Narodowy to nowa siła polityczna. To głos młodych chłopaków pomordowanych na stadionach, prześladowanych na uniwersytetach.

20.37

Janusz Korwin-Mikke:

Państwo wiecie jak jest, ale politycy mówią wam, że nie macie racji. Nie będę opowiadał bajek i pierdół. Koniec zgranych i oklepanych słów.

Paweł Tanajno:

- Większość z państwa zadaje sobie pytanie, kim jestem. Media mogą ukryć kandydata, tak, by nie istniał. Nie jestem politykiem. Jako zwykły obywatel mam dość tego bałaganu.

20.35

Adam Jarubas:

- Moi rodzice są rolnikami. Podobnie jak większość Polaków jestem dumny ze swoich korzeni. Wyrastam z etosu codziennej rzetelnej pracy na polskiej ziemi. Startuję po to, by Polacy mieli możliwość głosowania nie przeciwko, ale za.

Grzegorz Braun:

- Szczęść Boże! Dziękuję wszystkim rodakom za to, że katapultowali mnie w to miejsce, w którym mogę powiedzieć "nie" dla wpychania Polski w wojnę ukraińską, nie dla roszczeń żydowskich.

20.33

Magdalena Ogórek:

- Startuję po to, by pokazać, że kobiety też mogą walczyć. Ta kampania przebija szklane sufity. Chciałam pokazać, że młodzi będą mieli reprezentację w Pałacu Prezydenckim. Chcę uwolnić gospodarkę i napisać prawo od nowa.

20.31

Paweł Kukiz:

- Jestem jednym z milionów obywateli, którzy mają dość tej partiokracji. Ubolewam, że nie ma wśród nas prezydenta Komorowskiego. Mam przygotowane tutaj krzesełko dla pana prezydenta, jeżeli nie czuje się na siłach, żeby stać.

20.29

Andrzej Duda:

- Dziękuję moim konkurentom, że jesteśmy tutaj razem. Jeżeli zostanę wybrany na urząd prezydenta przygotuję dwie ustawy. Pierwsza to ustawa obniżająca wiek emerytalny. Druga to ustawa podwyższająca kwotę wolną od podatku. Jeżeli tego nie zrobię, podam się do dymisji.

20.28

Dlaczego ubiegają się państwo o prezydenturę?

Każdy z kandydatów przedstawia krótkie założenia swojej prezydentury.

20.25

Start debaty. Prowadzi ją Krzysztof Ziemiec. Debata potrwa 90 minut.

20.07

Janusz Palikot pojawił się na debacie

 

19.50

Kukiz jest w garderobie. Przedstawiciele TVP nie wiedzą czy wyjdzie do studia. Jak mówią w nieoficjalnych rozmowach miejsca dla Komorowskiego nie przewidują.

19.45

19.38

W TVP z potwierdzonych uczestników nie ma tylko Janusza Palikota i Janusza Korwin-Mikkego. Andrzej Duda przyjechał Dudabusem ze swoimi zwolennikami, którzy odprowadzili go do studia, skandując jego nazwisko.

19.30

Nie biorący udziału w debacie prezydent Komorowski udziela wywiadu Rzeczpospolitej, Polskiemu Radiu i telewizji Polsat

19.30

Wszyscy uczestnicy debaty prezydenckiej protestują przeciwko decyzji TVP o tym, by nie zostawiać pustego miejsca dla Bronisława Komorowskiego. Czytaj więcej

19.25

 

19.22

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA