fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Szwajcarzy będą szukać pieniędzy nazistów

Szwajcarzy szukają pieniędzy nazistów
Bloomberg
Szwajcarskie władze zamierzają przejrzeć tysiące kont do których nikt nie zaglądał od co najmniej 60 lat. Szwajcarzy podejrzewają, że mogą one należeć do nazistów i mogą być na nich zdeponowane pieniądze zrabowane ofiarom Holokaustu.

Według niemieckich mediów Szwajcarzy odkryli już kilka takich kont, ale zdaniem przedstawicielki Stowarzyszenia Szwajcarskich Bankierów (SBVg) może być ich tysiące. W razie nieodnalezienia właściciela konta lub jego spadkobierców zawartość przechodzi na rzecz państwa.

Niedawna zmiana prawa bankowego w Szwajcarii pozwoliła na zaglądanie do "bezpańskich" kont bankowych. Dotyczy to zarówno kont Szwajcarów jak i zagranicznych klientów banków. Warunek jest jeden: konto jest nieużywane od co najmniej 60 lat. Po upływie tego czasu bank ma obowiązek zajrzeć na nie i poinformować władze co się tam znajduje.

Szwajcarska prasa informuje, że sprawdzane są konta, które powstały do 1955 roku i nie są używane od 1965 roku. Szwajcarzy liczą na to, że uda im się znaleźć ślad tzw. kont nazistów, gdzie prawdopodobnie został ukryty majątek zrabowany europejskim Żydom przed i w czasie II wojny światowej.

Na razie udało się odnaleźć jedno takie konto w Aargauischer Kantonalbanku. Zostało ono założone w 1940 roku i jest na nim ponad tysiąc franków szwajcarskich.

Światowy Kongres Żydów domaga się od ponad 25 lat od Szwajcarii oddania pieniędzy ofiar Holokaustu. Naziści w 1937 roku, dzięki "tajemnicy bankowej" byli w stanie ukryć w szwajcarskich bankach oszczędności skonfiskowane żydowskim rodzinom w Niemczech.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA