fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT 2014: Jak skorygować deklarację podatkową

Fotorzepa/Mateusz Dąbrowski
Błędy można poprawiać wielokrotnie, ale zawsze trzeba poprawki pisemnie uzasadniać.

Podatnik może się pomylić w złożonym zeznaniu, bo np. zapomniał uwzględnić niektóre dochody. To klasyczna sytuacja: miał dochody z kilku lub kilkunastu źródeł, zapomniał o którymś z nich, a wystawiony przez płatnika dokument PIT-11 po prostu gdzieś się zagubił.

Przepisy pozwalają na przyznanie się do błędu poprzez skorygowanie zeznania. Ordynacja podatkowa nie ogranicza przy tym liczby korekt ani terminu, kiedy można je składać.

Można złożone zeznanie poprawić przed ostatecznym terminem na jego złożenie albo po tej dacie. Jedynym logicznym ograniczeniem jest przedawnienie zobowiązania podatkowego za dany okres, to znaczy upływ pięciu lat od końca roku, w którym minął termin płatności podatku. Zeznania PIT za 2014 r. będzie można korygować do końca 2020 r.

Ordynacja podatkowa wymaga w art. 81 § 2, by do korekty obowiązkowo dołączyć pisemne uzasadnienie. Wprawdzie w Sejmie jest prezydencki projekt zniesienia tego obowiązku, ale ten pomysł jeszcze nie stał się prawem.

Jeśli podatnik koryguje zeznanie wielokrotnie, powinien zwracać uwagę na to, by kolejne uzasadnienia nie były ze sobą sprzeczne. Częste korekty mogą poza tym zwrócić uwagę organów podatkowych, a te podczas kontroli sprawdzą zasadność wszystkich korekt, jakie robił podatnik.

W pewnych sytuacjach może się okazać, że błąd w zeznaniu skutkuje nie jedną, ale dwiema korektami. Tak może się zdarzyć, gdy np. przedsiębiorca, który wybrał liniowe opodatkowanie indywidualnej działalności, przez pomyłkę rozliczył się wspólnie z małżonkiem. Takiej możliwości przepisy o PIT nie przewidują. Jeśli małżonkowie dowiedzieli się o tym po złożeniu zeznania (chociaż powinni byli wiedzieć zawczasu), to oboje powinni złożyć korekty i rozliczyć się oddzielnie. Mało tego: jeśli w wyniku wspólnego rozliczenia dostali zwrot podatku, a urząd skarbowy tego nie wychwycił – powinni także zwrócić uzyskane pieniądze z odsetkami. Obecnie ich stawka wynosi 8 proc. w stosunku rocznym.

Wyrównanie zaległości z odsetkami dotyczy zresztą wszystkich sytuacji, w których korektę składa się po terminie rocznego rozliczenia i gdy wynika z niej wyższy podatek, niż został zapłacony. Odsetki należy liczyć od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku. Dla rozliczenia PIT za 2014 r. odsetki liczy się od 1 maja 2015 r.

Po dobrowolnym przyznaniu się do takiej zaległości można zastosować obniżoną stawkę odsetek od zaległości podatkowych. Jest to 75 proc. zwykłej stawki odsetek (na dziś owa obniżona stawka wynosi zatem 6 proc. w stosunku rocznym). Warunkiem jest zapłacenie zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia zeznania.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA