fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Niemiecki coraz popularniejszy. Polacy w czołówce

picture-alliance/dpa
Rośnie popularność niemieckiego. Dziś tego języka uczy się ponad 15 milionów osób, poinformował MSZ w Berlinie. Polska od lat zajmuje 1 miejsce w rankingu liczby uczniów.

Najwięcej osób uczyło się niemieckiego w 2000 roku – ponad 20 mln w skali świata. Od tamtej pory ich liczba jednak spadała. Najnowsze dane wykazują, że negatywny trend został wyhamowany. Pierwszy raz o 15 lat ponownie przybywa uczniów niemieckiego na świecie.

Polacy dostrzegają najwięcej korzyści

W żadnym innym kraju nie uczy się niemieckiego tak wiele osób, co w Polsce – blisko 2,3 mln. Z tego 2,1 mln przypada na naukę w szkołach, reszta uczy się na kursach językowych. Eksperci są zdania, że duże znaczenie dla tak dużej popularności niemieckiego w Polsce mają dobre stosunki gospodarcze i społeczne, jak również szeroka oferta wymiany szkolnej i akademickiej oraz stypendiów. Ważną rolę odgrywa też perspektywa pracy w niemieckich firmach.

W polskim rankingu popularności Niemiecki zdecydowanie zdeklasował francuski. Według niemieckich danych francuskiego obecnie uczy się w Polsce zaledwie 3 proc. osób.

Język to przepustka na niemiecki rynek pracy

W ostatnich pięciu latach zdecydowanie wzrosło też zainteresowanie niemieckim w krajac południa Europy. Zwłaszcza od wybuchu kryzysu gospodarczego. Tam też rośnie tliczba uczących się niemieckiego. Język kanclerz Merkel najwyraźniej kojarzony jest z lepszymi szansami na rynku pracy. Również perspektywa studiów w Niemczech podawana jest często jako argument za nauką języka, twierdzą autorzy badań.

Spośród krajów europejskich najszybciej rośnie popularność niemieckiego w Grecji. Tam w ciągu ostatnich pięciu lat liczba uczących się tego języka wzrosła o 71 proc.; obecnie uczy się go blisko 270 tys. W Hiszpanii liczba ta wynosi 87 tys. – o 20 tys. więcej niż przed pięcioma laty.

Niemcy rozczarowani reformą szkolną we Francji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z troską natomiast ocenia plany zachodniego sąsiada. We francuskich szkołach średnich wprowadzono w 2005 specjalne klasy językowe, w których nauka niemieckiego i angielskiego możliwa jest już od 11 roku życia. Rząd w Paryżu przygotował jednak reformę edukacji, która najwyraźniej przewiduje likwidację tych klas.

Minister stanu w MSZ Maria Boehmer (CDU) nie ukrywa rozczarowanie planami francuskich socjalistów. Przeciwko tym planom mają ponoć protestować nie tylko zaniepokojeni nauczyciele niemieckiego, ale także tuziny francuskich posłów – poinformował MSZ w Berlinie. Niemieccy dyplomaci starają się teraz Paryż, aby odstąpiła od zamiaru likwidacji klas z językiem niemieckim. Obecnie milion Francuzów uczy się niemieckiego.

Chińczycy coraz chętniej uczą się niemieckiego

W Europie uczy się niemieckiego 9,4 mln. Z tego 87 proc. lekcji odbywa się w szkole. Spada natomiast liczba studentów germanistyki w krajach UE.

Poza Europą sytuacja wygląda inaczej. Tam popularniejsze są pozaszkolne kursy językowe. Największy wzrost odnotowano w Chinach, gdzie liczba uczących się niemieckiego w ciągu pięciu lat podwoiła się (obecnie 117 tys. osób). Podobnie jest w Brazylii, gdzie wzrost wynosi 30 proc. (135 tys. osób).

Największy spadek obserwuje się natomiast w Rosji. Tam liczba uczących się niemieckiego spadła od 2010 roku o 800 tys. i wynosi obecnie półtorej miliona.

#link#Badania nauki języka niemieckiego na świecie przeprowadzone są od 1985 roku co pięć lat. Zleca je niemiecki MSZ, a biorą w nich udział Instytuty Goethego, Niemiecka Centralna Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Federalny Urząd Administracji w Kolonii.

 

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA