fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Anne Applebaum krytykuje szefa FBI

Anne Applebaum
Fotorzepa, Jerzy Dudek
W swoim przemówieniu dyrektor FBI dowiódł, jak bardzo sam potrzebuje edukacji - pisze na swoim blogu w "The Washington Post" Anne Applebaum, prywatnie żona marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

Applebaum komentuje przemówienie szefa FBI Jamesa Comeya, które wygłosił on w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, w którym powiedział, że nazistom w mordowaniu Żydów pomagali "wspólnicy z Niemiec, Polski i Węgier".

Anne Applebaum przypomina na swoim blogu w "The Washington Post", że w czasie wojny nie było Polski Vichy, nie było państwa polskiego w ogóle, co umożliwiło Niemcom stworzenie "państwa bezprawia, świata przemocy", w którym każdy mógł być zamordowany. - A każdy Polak, który pomógł Żydowi, mógł być zastrzelony natychmiast, wraz z całą rodziną - przypomina Applebaum. I wielu w ten sposób umarło - polscy intelektualiści, księża i politycy.

Stało się tak dlatego, że polityka eksterminacyjna Żydów, którą prowadzili Niemcy podczas wojny, nie dotyczyła "wspólników". Niemcy w celu realizowania tej polityki stworzyli całe państwo, z tysiącami urzędników i setkami tysięcy żołnierzy - pisze Anne Applebaum.

Publicystka przypomina też, że sytuacja Żydów w Polsce i na Węgrzech była różna. Na Węgrzech regent Królestwa Węgier Miklós Horthy działał przeciwko wprowadzeniu antysemickich przepisów i negocjował z aliantami, a wywózka węgierskich Żydów do Auschwitz rozpoczęła się dopiero w marcu 1944 roku, gdy Hitler wprowadził do tego kraju swoje wojska.

W trakcie wojny większość polskiej infrastruktury, przemysłu i architektury zostało zniszczonych. W takiej atmosferze były osoby, którym los Żydów był obojętny, byli tacy, którzy mordowali, by uniknąć zamordowania. Ale to nie czyni ich odpowiedzialnymi za Holokaust - podkreśla publicystka.

Dlatego to, co powiedział szef FBI o "wspólnikach morderców z Niemiec, Polski i Węgier", to nieprawda. A James Comey, który apeluje o  więcej edukacji na temat Holokaustu, dowiódł, że sam jej potrzebuje - pisze Applebaum.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA