fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Miliardy strat przez deficyt zaufania

Nawet 281 mld zł, w pesymistycznym wariancie mogą sięgać straty polskich firm i gospodarki wynikające z deficytu zaufania w relacjach między firmami.
Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Firmy nie bardzo ufają sobie nawzajem. W najbardziej pesymistycznym wariancie w 2014 roku utracone korzyści z tego tytułu sięgnęły nawet 281 mld zł.

Wiadomo, że Polacy mają niski poziom zaufania – do państwa, do siebie, do biznesu – ale okazuje się, że mało ufności jest także w relacjach między firmami. Ponad 73 proc. firm twierdzi, że prowadząc działalność gospodarczą, musi ciągle uważać, aby nie zostać oszukanym – wynika z nietypowych badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów na próbie ponad 1100 przedsiębiorstw z różnych branż.

Ponad połowa respondentów utrzymuje, że „trzeba nieustannie gromadzić dowody swojej uczciwości – w przeciwnym razie biznesowy partner będzie chciał udowodnić zaniedbania". Także ponad 50 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że inni przedsiębiorcy wykorzystają lukę prawną w umowie, aby uzyskać dodatkowe korzyści z kontraktu kosztem drugiej strony.

– Dla gospodarki taki deficyt zaufania przynosi ogromne straty – komentuje Adam Łącki, prezes KRD.

Jak wynika z badań, które zostaną zaprezentowane podczas Europejskiego Kongresu ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA