fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Rozmowa z ?Aleksiejem Muchinem, dyrektorem Centrum Informacji Politycznej w Moskwie

Rozmowa z Aleksiejem Muchinem, dyrektorem Centrum Informacji Politycznej w Moskwie

Rzeczpospolita: Władimir Putin przez cztery godziny odpowiadał na pytania Rosjan. Robi to nieustannie od 13 lat. Jakie ma to dla niego znaczenie?

Aleksiej Muchin: Jest to psychoterapeutyczny seans o charakterze politycznym. Prezydent szczegółowo tłumaczy logikę działań rosyjskich władz i odpowiada na pytania obywateli. Dla Rosjan jest to wyjątkowa możliwość „na żywo" dotknąć pierwszą osobę w państwie i poruszyć ważne dla nich tematy. Dla wielu jest to ostatnia deska ratunku, ponieważ nie otrzymują odpowiedzi na swoje pytania na poziomie lokalnym.

Czy rzeczywiście każdy może dodzwonić się do prezydenta bez cenzury?

Jako osoba, która jest po części zaangażowana w ten proces, mogę zapewnić, że jest to rzeczywiście żywa rozmowa. Pracownicy centrum medialnego mają jedynie za zadanie nie dopuszczać do powtarzania się pytań. O jakiej cenzurze można mówić, jeżeli w rozmowie na żywo uczestniczyli opozycjoniści, tacy jak Irina Hakamada (działaczka społeczna) i Aleksiej Wieniediktow (redaktor Radia Echo Moskwy), i mogli zadawać jakiekolwiek pytania.

Odpowiedzi Putina na pytania Rosjan często brzmią jak rekomendacje skierowane do jego podwładnych. Czy to nie jest jedynie chwytem propagandowym?

To nie są rekomendacje, lecz bezpośrednie polecenia, które natychmiast są wykonywane. Wszystkie pytania i odpowiedzi prezydenta zostały zanotowane przez specjalnie powołaną grupę składającą się z aktywistów Jednej Rosji i Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego. Później na podstawie tych notatek administracja prezydenta sprawdza, czy polecenia Putina zostały wykonane i czy problemy poruszane przez obywateli zostały rozwiązane przez władze lokalne.

Odpowiadając na pytania, Putin wygłosił kilka oświadczeń, m.in. stwierdził, że sojusznikami Rosji są jedynie armia i flota, i zapewnił, że rosyjska gospodarka dobrze sobie radzi z kryzysem. Jakie jest główne przesłanie tegorocznej „gorącej linii z prezydentem"?

Najważniejszym przesłaniem prezydenta w tym roku było to, że Rosja poradziła sobie z ogromnym kryzysem wywołanym zachodnimi sankcjami. Obecnie trwają jedynie prace związane z likwidacją jego skutków. Rosja wyciągnęła wnioski i poszła dalej.

Tyle że przekaz ten jest skierowany nie tylko do Rosjan, lecz także do Zachodu...

Bez wątpienia wiadomość ta jest adresowana także na zewnątrz, a w szczególności do zachodnich polityków.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA