fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

SZ: Zamiast pojednania teorie spiskowe

Miejsce katastrofy w Smoleńsku
Fotorzepa/Kuba Kamiński
„Süddeutsche Zeitung” w artykule „Mój brat męczennik” opisuje, jak szef PiS Jarosław Kaczyński instrumentalizuje pamięć o swym bracie.

„W momencie, kiedy wydarzenie uwiecznione zostaje pomnikiem, najczęściej traci swą bezpośrednią moc odziaływania – pisze „Süddeutsche Zeitung" (SZ), dodając jednoczenie, że punktualnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej prezydent Warszawy poinformował, iż pomnik ku czci tego wydarzenia wzniesiony zostanie na Placu Piłsudskiego w centrum miasta. „W przypadku Smoleńska dominuje w Polsce obok żałoby kłótnia - konstatuje SZ i dodaje, że „nieszczęście to trudno jest odpolitycznić, bo przecież lot do Smoleńska miał wysoką rangę polityczną".

SZ przypomina, że odległość między Katyniem - celem wyprawy polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego z ekipą, a miejscem katastrofy lotniczej wynosiła zaledwie 30 km. A ujęcia pokazujące w 2010 r. wśród szczątków samolotu Władimira Putina kładącego dłoń na ramieniu premiera Donalda Tuska obiegły cały świat.

„Jednak dzisiaj nie wybiła godzina tych, którzy dążą do pojednania tylko zwolenników teorii spiskowych, komentuje monachijski dziennik. Powołuje się na sondaż opinii publicznej przeprowadzony w marcu br. przez Gazetę Wyborczą. Z ankiety wynika, że większość Polaków jest przekonana, iż winni tragedii są piloci Tupolewa oraz zła pogoda. 22 procent Polaków wierzy, że Lech Kaczyński wraz z towarzyszącą mu ekipą został zamordowany.

„Jednym, z tych, którzy podsycają takie przypuszczenia jest niemiecki dziennikarz Jürgen Roth, którego książka „Verschlussakte S"(„Tajne akta S") była komentowana we wszystkich ważniejszych polskich mediach – pisze SZ. Wg J. Rotha w Smoleńsku doszło do zamachu. Tymczasem szef pol. MSZ Grzegorz Schetyna zaklasyfikował tego typu teorie jako beletrystykę. Dochodzenie prowadzone w sprawie przyczyn katastrofy nie jest jeszcze zakończone.

„Rzeczywiście dziedzictwo Smoleńska niesie za sobą , pomijając wszelkie fantazje na ten temat, dość konfliktów, szczególnie dla polskiej polityki wewnętrznej – zauważa monachijski dziennik. Wyjaśnia, że Jarosław Kaczyński inscenizuje swego brata na męczennika za sprawę wolności i niepodległości. Nie wziął też udziału w oficjalnych uroczystościach żałobnych rządu w piątek (10.04) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jarosław Kaczyński zorganizował „swoje własną uroczystość ku czci ofiar". Wraz ze swymi partyjnymi kolegami ruszył w marszu żałobnym ulicami Warszawy niosąc plakat ze zdjęciem brata. „Gdyby pomnik ofiar wzniesiony był przed Pałacem Prezydenckim, byłoby to po myśli Kaczyńskiego, którego partia jest przeciwna planom miasta postawienia monumentu w mniej znaczącym miejscu – komentuje monachijski dziennik, dodając, że „przecież Lech Kaczyński dostąpił zaszczytu i został pochowany na krakowskim Wawelu, mimo protestu wielu Polaków. A przecież miejsce to było dotąd zachowane dla królów, dwóch poetów oraz czterech bohaterów.

 

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA