fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Kto wybuduje stadion narodowy w Brukseli

Nowy stadion w Brukseli przyjmie ponad 60 tysięcy widzów
Ghelamco
Deweloper, który stawia właśnie w naszej stolicy biurową wieżę Warsaw Spire, wybuduje nowy stadion narodowy w stolicy Belgii.

Już wkrótce Bruksela zyska nową arenę do sportowych rozgrywek na ponad 60 tysięcy widzów. Nowy stadion w stolicy Belgii będzie gościł m.in. piłkarski turniej EURO 2020.

Kto wybuduje arenę? Projekt przedstawiony przez firmę Ghelamco (w Warszawie znaną ostatnio z budowy wolskiego kompleksu Warsaw Spire) wygrał przetarg na jeden z najważniejszych obiektów sportowych Belgii.

- Stworzyliśmy spójną wizję wielofunkcyjnego i zrównoważonego obszaru miejskiego, obejmującego stadion sportowy, centrum innowacji, 11-hektarowy park oraz zintegrowaną komunikację, pozwalającą sprostać wyzwaniom, jakim jest zapewnienie odpowiedniej przepustowości pojazdów i łączności z innymi częściami miasta - chwali się deweloper.

20 kroków do ewakuacji

Eurostadium zapewni miejsca ponad 60 tys. widzom. Zaplanowano 6550 miejsc w lożach VIP oraz 250 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Powstanie pięć poziomów nadziemnych z zadaszeniem, połączone jest z obszerną częścią podziemną.

Trzy pierwsze piętra - o powierzchni 86 tys. mkw. - przeznaczone będą dla gości obiektu, natomiast dwa ostatnie piętra o funkcji biurowej - staną się w przyszłości siedzibą dla firm i organizacji działających w branży sportowej.

- Lekka, szklana fasada obiektu zapewni doskonały widok z zewnątrz na płytę stadionu. Ponadto na jednym z poziomów elewację wypełnia pas monitorów LED, tworzących ogromnych rozmiarów ekran - zachwala deweleper.

Zapewnia, że projekt stadionu zapewni bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i sprawną ewakuację - droga każdego z gości do schodów ewakuacyjnych nie przekroczy 20 kroków, a czas opuszczenia obiektu w sytuacji zagrożenia wyniesie nie więcej niż 10 minut.

Wyłącznie zielona energia

- Trzypoziomowy podziemny parking na 500 miejsc dla autobusów oraz na 12  tys. miejsc dla samochodów osobowych będzie doskonale skomunikowany z drogami dojazdowymi, dzięki specjalnie zaprojektowanym, wielopoziomowym i wielopasowym trasom pozbawionym skrzyżowań - zapewnia deweloper. Ghelamco podkreśla, że innowacyjny projekt komunikacji wyeliminuje korki zarówno na przyległej autostradzie, jak i w strefach parkowania, znacznie podnosząc przepustowość, oraz ograniczy poziom hałasu.

Rozwiązania zaprojektowane w obiekcie pozwolą na osiągniecie zerowego bilansu energetycznego. Budynki będą wykorzystywać wyłącznie zielone źródła energii, czerpiąc z najbliższego otoczenia. Z drugiej strony zastosowane będą rozwiązania minimalizujące jej zużycie. - W celu zapewnienia innowacyjnych rozwiązań, nawiązało współpracę z wiodącymi ośrodkami rozwoju nowoczesnej technologii, m.in. z Uniwersytetem w Gandawie oraz belgijskim centrum badawczym VITO - chwali się Ghelamco.

Prace nad projektem Eurostadium trwały 12 miesięcy. Zespół projektowy stworzyli eksperci ze studia architektonicznego M. & J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners, projektanci z niemieckiej pracowni Gerkan, Marg und Partner, wybitny architekt Andrew Bromberg z międzynarodowej firmy architektonicznej Aedas, specjaliści z pracowni architektury krajobrazu Wirtz International Landscape Architects, oraz Przemysław „Mac" Stopa z polskiego studia Massive Design.

Doświadczenie w zakresie budowy tego typu obiektów firma Ghelamco zdobyła m.in. w ramach realizacji kompleksu Ghelamco Arena w Gandawie, stadionu na 22. tys. widzów wraz z obiektami o funkcjach biurowych, handlowych i rekreacyjnych, docenionego przez środowisko piłkarskie i wielokrotnie nagradzanego, m.in. tytułem Stadionu Roku w 2013 r.

Ghelamco w Polsce

Ghelamco Poland działa na rynku nieruchomości komercyjnych. Przez 24 lata - jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca - firma wybudowała ponad 600 tys. mkw. powierzchni biurowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,2 mld euro.

Firma wkracza również na rynek nieruchomości handlowych, a pod marką Ghelamco Residential, jest aktywna także w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Flagową inwestycją firmy jest dziś kompleks biurowy Warsaw Spire, powstający na warszawskiej Woli.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA