fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Koń trojański Kremla w UE. Grecja prosi o pomoc Moskwę

Premier Aleksis Cipras dzisiaj w greckim parlamencie. 8 kwietnia ma być w Moskwie
AFP
Za kilka tygodni Grecja może być bankrutem. Nie może się dogadać z zachodnimi wierzycielami. Jej politycy ruszają więc do Rosji.

W poniedziałek w Moskwie pojawią się wysłannicy greckiego rządu, minister energetyki Panajotis Lafazanis i przewodniczący parlamentu Tanasis Petrakos. Pisze o tym portal niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", dodając, że próba zbliżenia Aten z Moskwą niepokoi niemiecki rząd i Unię Europejską.

Wizyta Greków potrwa dwa dni. Będą się starali uzyskać od Rosji obniżenie cen gazu oraz wyłączenie greckich owoców i warzyw z zakazu importu, wprowadzonego przez Moskwę jako kontrsankcje po nałożeniu przez Unię sankcji gospodarczych w połowie zeszłego roku.

Zwłaszcza to drugie jest szczególnie groźne dla unijnej jedności w polityce wschodniej. Ateny mogą się w czasie podejmowania przez wspólnotę kolejnej decyzji dotyczącej sankcji odwdzięczyć Rosji i zablokować ewentualne nowe kary (bo w tej sprawie obowiązuje w UE jednomyślność). "Spiegel" pisze, że Grecja zachowuje się tak, jakby było jej bliżej do Moskwy niż Brukseli.

Do rosyjskiej stolicy lada moment przyjedzie i premier Aleksis Cipras. Miał się pojawić tam w maju, z okazji 70-rocznicy zakończenia drugiej wojny, ale pojawi się już 8 kwietnia. I może poprosić Władimira Putina o pożyczkę.

Warto przypomnieć, że nawet w spokojniejszych czasach, przed wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie, Ateny miały wyjątkowo ciepłe stosunki z Moskwą. A analitycy think tanku European Council on Foreign Relations już w 2007 roku uznali Grecję za konia trojańskiego Kremla w Europie (wraz z Cyprem).

W 2013 roku "Rz" spytała o to, czy Grecy czują się koniem trojańskim Moskwy, prezydenta Karolosa Papuliasa (pełnił ten urząd do marca tego roku):

Odpowiedział: " Wyzwania, którym musimy stawić czoła nakładają na nas obowiązek prowadzenia wielowymiarowej polityki zagranicznej. Wybory, których dokonujemy odpowiadają  naszym interesom narodowym. Nasze stosunki z Rosją opierają się na gruncie związków historycznych oraz tradycyjnej przyjaźni. Rosja często była krajem, który solidarnie trwał przy Grecji, kiedy opuszczali ją partnerzy i sojusznicy. Chodzi tu o znacznie ogólniejszą i dużo bardziej ważką sprawę. Moim zdaniem interesy Europy wymagają  przekroczenia i odrzucenia stereotypów i fobii dotyczących Rosji. W interesie Europy jest znalezienie pól współpracy z Moskwą, zarówno w wymiarze  gospodarczym jak i w dziedzinie bezpieczeństwa."

Nowe władze Grecji, mieszkanka populistów, nacjonalistów i skrajnych lewicowców, wydają się bliższe Rosji niż poprzednie rządy i poprzedni prezydenci. Choć po przeczytaniu powyższej wypowiedzi Papuliasa wydawałoby się to niemożliwe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA