fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

PIT/CIT: nowe kary za niezłożenie sprawozdania rocznego w urzędzie skarbowym

www.sxc.hu
Fiskus dostał kolejny bat na przedsiębiorców. Nałoży grzywnę za nieujawnianie finansów.

Rząd zapowiada przyjazną politykę wobec podatników, a zarazem wprowadza nowe sankcje. Grzywnę dostaną przedsiębiorcy, którzy nie złożą w terminie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym.

– Do tej pory kary za brak sprawozdań można było wymierzać na podstawie ustawy o rachunkowości i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – mówi Rafał Mikulski, adwokat w kancelarii Dentons. – Od 1 stycznia doszła grzywna z kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.). Może być wymierzona od 175 zł do 35 tys. zł. W praktyce – w razie przyjęcia mandatu – trzeba liczyć się z karą do 3,5 tys. zł.

Odpowiada kierownik

– Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie ustawy o PIT i prowadzący księgi rachunkowe musi złożyć sprawozdanie razem z zeznaniem rocznym, czyli do 30 kwietnia. Więcej czasu mają spółki kapitałowe, dla nich termin upływa 10 lipca – tłumaczy Izabela Stenzel, biegły rewident, partner w ATA Finance. – Za niedopełnienie obowiązków odpowiada kierownik jednostki. W spółkach kapitałowych to członek zarządu, w osobowych prowadzący jej sprawy wspólnik, w działalności jednoosobowej właściciel firmy.

Eksperci dodają, że już wcześniej urzędy próbowały wymierzać kary za nieprzekazywanie im sprawozdań, powołując się na przepisy o obowiązku składania tzw. informacji. Brakowało jednak na to wyraźnego paragrafu. Teraz jest, bo jak napisano w uzasadnieniu nowelizacji k.k.s.: „konieczna jest zmiana tego stanu rzeczy i uzupełnienie normy prawnej o stosowną sankcję".

Zaostrzenie przepisów

To nie wszystko.

– Od 1 stycznia zaostrzone zostały kary za niezłożenie sprawozdania do KRS – mówi Izabela Stenzel. – Sądy mogą teraz wielokrotnie nakładać grzywnę do 10 tys. zł. Mogą też rozwiązać spółkę (bez postępowania likwidacyjnego), która pomimo wezwań nie składa sprawozdań dwa kolejne lata.

Pozostaje możliwość wymierzenia kary na podstawie ustawy o rachunkowości. Grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch (albo obie łącznie) grozi np. za niesporządzenie sprawozdania bądź podanie w nim nierzetelnych danych.

– Przepisy te nie funkcjonowały najlepiej i postanowiono wprowadzić kolejne narzędzie dyscyplinujące, by wyegzekwować obowiązki informacyjne – podsumowuje Rafał Mikulski.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Joanna Grajecka, radca prawny w kancelarii D. Dobkowski sp.k.

Po wprowadzeniu nowej sankcji organy państwa mają już trzy możliwości karania grzywną za zaniedbywanie obowiązków sprawozdawczych. Może się więc zdarzyć, że członek zarządu spółki dostanie trzy grzywny: za podanie w sprawozdaniu nierzetelnych danych (ustawa o rachunkowości), niezłożenie go do KRS (ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym) i za niezłożenie w urzędzie skarbowym (k.k.s.). Są to bowiem różne czyny i różne podstawy prawne, choć dotyczą podobnych obowiązków. Pojawia się oczywiście pytanie: czy kolejna sankcja była potrzebna? Moim zdaniem nie. Zauważmy, że urzędy mają rozbudowany system środków weryfikowania sytuacji finansowej przedsiębiorcy (deklaracje podatkowe, kontrole). Wystarczy chyba nałożenie na firmy obowiązku składania sprawozdań w KRS, do których dostęp mają także organy skarbowe.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA