fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Strona PFRON nie dla niepełnosprawnych

www.sxc.hu
Tylko nieliczne witryny urzędów są dostępne dla osób słabowidzących czy słabosłyszących.

Zaledwie 12,8 proc. stron internetowych instytucji publicznych spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z najnowszych badań fundacji Widzialni.

– Za półtora miesiąca wszystkie strony WWW urzędów powinny być dostępne dla niepełnosprawnych – powiedział na wtorkowej konferencji w Sejmie Artur Marcinkowski z fundacji Widzialni.

W 2006 r. ministrowie reprezentujący państwa członkowskie UE, w tym Polskę, podpisali deklarację zobowiązującą do zapewnienia pełnej dostępności wszystkich publicznych witryn internetowych. W rezultacie Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności. Zgodnie z nim publiczne serwisy internetowe powinny być w pełni dostępne do końca maja 2015 r.

Dostępność serwisu internetowego oznacza możliwość korzystania z publikowanych w nim treści dla jak największej liczby użytkowników w jak najszerszym zakresie. Dostępna witryna internetowa to taka, która pozwala na wygodne i intuicyjne użytkowanie jej zasobów. Powinny móc z nich korzystać wszystkie osoby cyfrowo wykluczone, czyli niepełnosprawne sensorycznie (niewidome, słabowidzące, głuche, słabosłyszące oraz głuchoniewidome), niepełnosprawne manualnie, intelektualnie, seniorzy, obcokrajowcy, a także osoby niewykształcone oraz niezamożne.

– Fundacja zbadała strony siedmiu najważniejszych urzędów, m.in. prezydenta, premiera, Sejmu, Senatu, strony ministerstw i podległych im urzędów – w sumie 109 witryn. Jest lepiej niż dwa lata temu – mówił Przemysław Marcinkowski, specjalista ds. dostępności z fundacji Widzialni.

Szokujące jest to, że minimalnych wymogów dostępności nie spełnia strona Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. A są tam zamieszczane informacje, jak uzyskać dofinansowanie do sprzętu i turnusów rehabilitacyjnych, a także środki na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się oraz technicznych.

Ze stron ministerialnych najlepiej wypadło Ministerstwo Finansów, najgorzej zaś – Ministerstwo Edukacji Narodowej. Niepełnosprawny nie skorzysta też z portalu ePUAP i nie złoży PIT przez internet.

Jak należy przygotować strony internetowe urzędów? Np. publikując materiały audiowizualne, trzeba zadbać o to, by każdy plik dźwiękowy lub materiał wideo był uzupełniony o napisy. Po powiększeniu w przeglądarce rozmiaru czcionki do 200 proc. nie może następować utrata zawartości lub funkcjonalności serwisu (chodzi np. o to, by nie były obcinane fragmenty tekstu, a funkcjonalne elementy nie uciekały poza krawędzie przeglądarki). Strona powinna być też dostępna za pomocą klawiatury, a nie samej myszki. Treści zamieszczane w serwisie muszą być czytelne i łatwe do zrozumienia, bez urzędniczego żargonu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA