fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Dobry rok dla deweloperów

Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation
Archiwum
To może być udany rok na rynku pierwotnym. Zakup całych budynków przez Fundusz mieszkań na wynajem wyeliminuje z rynku część podaży i skutecznie ograniczy nadpodaż.

Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation

- Jednym z pozytywnych czynników mających wpływ na rynek nowych mieszkań, będą działania BGK Nieruchomości. W 2014 r. Fundusz Mieszkań na Wynajem, prowadzony z inicjatywy BGK, rozpoczął oficjalnie swoją działalność. Według założeń uruchomienie tego funduszu ma poszerzyć ofertę atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia oraz stworzyć alternatywę dla kredytu hipotecznego.

Inicjatywa BGK może mieć znaczący wpływ na popyt na rynku pierwotnym. Środki przeznaczone na zakup mieszkań wynoszą 5 mld zł. Fundusz zamierza je wydać na nabycie ok. 20 tys. mieszkań. W ubiegłym roku na rynku pierwotnym w największych miastach Polski sprzedało się około 40 tys. mieszkań. Oznacza to, że rozmiar inwestycji BGK pokrywa ok. 50 proc. rocznej sprzedaży sektora deweloperskiego. Najwięcej inwestycji Fundusz zamierza zakupić w drugim (czyli w 2015 r.) i w trzecim roku funkcjonowania programu, co oznacza ponad 7 tys. mieszkań rocznie (ok. 18 proc. ubiegłorocznej sprzedaży).

Zakup inwestycji przez BGK zmniejszy podaż mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w konkretnych lokalizacjach i sprawi, że popyt przesunie się na inne projekty w tym obszarze.

Większy, niż dotychczas, wpływ na ceny nowych mieszkań w 2015 r. będzie miał program „Mieszkanie dla młodych". Do tej pory z 715 mln zł przeznaczonych na dopłaty do zakupu mieszkania w 2015 r. (według aktualnych danych BGK) wykorzystano już 19 proc. tej kwoty. Po doświadczeniach z pierwszego roku funkcjonowania programu ceny w nowych inwestycjach będą bardziej dostosowane do limitów cenowych. Szczególnie będzie to dotyczyć lokalizacji, w których różnice pomiędzy przeciętnymi cenami a limitem będą najmniejsze.

Warto też przypomnieć, że trwają konsultacje nad nową formą Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania. Na etapie projektowym znane są niektóre zmiany, jednak trudno powiedzieć, jak duży okaże się ich wpływ na zwiększenie dostępności "Mieszkania dla młodych". Termin wejścia w życie nowelizacji nie został jeszcze sprecyzowany.

W 2015 r. rynek pierwotny będzie musiał dostosować się do nowych regulacji. Na deweloperów spadną obowiązki związane ze zmianami w ustawie o prawach konsumenta (która weszła w życie 25 grudnia 2014 r.) i w Kodeksie Cywilnym. Wymogi względem deweloperów dotyczą m.in. obowiązków informacyjnych o sprzedawanym mieszkaniu. Informacja przekazywana klientowi musi zawierać dokładny opis działalności firmy, głównych cech mieszkania, sposobu użytkowania, konserwacji oraz standardów komunikacji dewelopera z kupującym.

Już na etapie umowy przedwstępnej obowiązkiem dewelopera jest określenie całkowitej ceny lokalu wraz z dodatkowymi kosztami (np. prac wykończeniowych, czy zakresu usług posprzedażowych).

Za naruszenie tych obowiązków inwestorowi grozi kara w wysokości do 5 tys. zł. Wydłużeniu ulega również okres rękojmi, zgodnie z powyższą ustawą dla umów zawieranych po 25 grudnia 2014 r. wynosi 5 lat. Powyższe regulacje będą kolejnym czynnikiem mogącym spowodować podwyżkę cen mieszkań na rynku pierwotnym. Z drugiej strony mogą ułatwić kupującym dochodzenie swoich roszczeń wynikających z ewentualnych błędów dewelopera w na drodze sądowej.

Podsumowując: zakup całych inwestycji przez Fundusz mieszkań na wynajem wyeliminuje z rynku część podaży oraz będzie mógł skutecznie ograniczać ewentualną nadpodaż. Efektem ubocznym tych działań może być wzrost cen nowych mieszkań w innych inwestycjach z powodu przesunięcia i skumulowania się na nich popytu. W związku z tym w przyszłym roku prognozujemy kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym, który stanie się zauważalny w drugiej połowie roku w największych miastach Polski.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA