fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Odwrócony VAT: Czy będą oszustwa w podatku od elektroniki

www.sxc.hu
Od lipca ma obowiązywać odwrócony VAT na elektronikę użytkową i złoto. Nowy system ma swoje luki.

paweł rochowicz

Głównym celem uchwalonej 20 lutego zmiany ustawy o VAT jest ukrócenie nadużyć na rynku małej elektroniki użytkowej i złota. Rząd chce zastosować mechanizm tzw. odwróconego obciążenia, polegający na naliczaniu i odprowadzaniu podatku przez nabywcę, a nie sprzedawcę. Ten system sprawdził się już w przypadku złomu i prętów stalowych. Skala oszustw z udziałem takich towarów zmalała.

Niebezpieczna luka

Eksperci ostrzegają, że ze względu na specyfikę handlu laptopami, smartfonami czy tabletami odwrócony VAT może być mniej skuteczną tamą dla oszustw niż w przypadku stali lub złomu.

Problem może się wziąć z przepisu, który zakłada, że dla „jednolitych gospodarczo transakcji", których wartość nie przekracza 20 tys. zł, VAT będzie naliczany w tradycyjny sposób. Przepis ma swoje logiczne uzasadnienie, bo w mniejszych transakcjach nie komplikuje rozliczeń nabywcom. Jeśli jednak ktoś kupi w supermarkecie RTV jednocześnie trzy–cztery laptopy, wyda na to ponad 20 tys. zł i poprosi o fakturę na firmę będącą podatnikiem VAT, będzie mógł zrobić zakup po cenie netto.

Taki system może umożliwiać pojedynczym osobom lub ich grupom branie faktury przy zakupie na dowolnie wybranego podatnika VAT, bez rozliczenia podatku. Mogą to być osoby podstawione przez grupy przestępcze organizujące oszukańczy łańcuch transakcji. W takiej sytuacji jest ryzyko, że kontrola podatkowa będzie dochodziła VAT od legalnie działającego sklepu RTV albo od firmy, na którą wystawiono fakturę, a nie od oszusta (ten ostatni zazwyczaj znika bez śladu).

Wyższa kaucja

Poza tym w nowych przepisach podwyższono kaucję gwarancyjną w przypadku dostaw paliw: minimalnej do 1 mln zł (z 200 tys. zł) i maksymalnej do 10 mln zł (z 3 mln zł).

Nowela wprowadza też zmiany w sposobie proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego przez podatników, których tylko część obrotu jest opodatkowana.

Zmiany te mogą mieć szczególne znaczenie dla samorządów prowadzących działalność gospodarczą. Dziś mogą odliczać cały VAT od zakupów i nie korzystają z odliczenia proporcjonalnego. Teraz taką proporcję będą musiały zastosować, co w praktyce może oznaczać, że odzyskają mniej podatku.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 lipca 2015 r. Wyjątkiem są przepisy o proporcjonalnym odliczeniu, które będą obowiązywały dopiero od 1 stycznia 2016 r.

etap legislacyjny: skierowano do Senatu

Opinia

Dorota Prokop, doradca podatkowy dyrektor w EY

Wprowadzenie odwróconego obciążenia na wyroby elektroniczne jest potrzebne ze względu na zwalczanie oszustw na tle VAT. Jednak w ustawie zabrakło mechanizmu zabezpieczającego przed drobnymi z pozoru oszustwami polegającymi na kupowaniu przez podstawione osoby małych partii towaru. Dlatego, jeśli w ustawie nie pojawią się zmiany, ministerstwo powinno co najmniej opracować wytyczne, jak należy rozumieć należytą staranność w doborze kontrahenta przez sieci sprzedaży elektroniki. Jeśli tak się nie stanie, urzędy skarbowe będą mogły bez ograniczeń egzekwować podatek od legalnie działających sieci handlowych zamiast od oszustów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA