fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport morski

Żelazny zator w portach Indii

Około 12 mln ton rudy żelaza niskiej jakości czeka od miesięcy w portach Indii na wysyłkę z powodu wysokich opłat eksportowych i spadku cen.

Około 12 mln ton rudy żelaza niskiej jakości czeka od miesięcy w portach Indii na wysyłkę z powodu wysokich opłat eksportowych i spadku cen, co zwiększyło popularność rud wyższej jakości

Indyjscy producenci stali używali importowanej rudy, bo krajowe dostawy były niedostateczne, ale nie chcą korzystać z rudy o małej zawartości metalu, więc jest ona zwykle wysyłana do Chin. Wprowadzony w Indiach podatek eksportowy rudy 30 proc. skomplikował działalność wielu firm wydobywczych i eksporterów.

- Dla wielu z nas oznacza zamrożenie kapitału. Jesteśmy na skraju zapaści — stwierdził honorowy sekretarz Zrzeszenia Eksporterów Rud Żelaza ze stanów Odisha i Zachodni Bengal, P. K. Chaki.

Indie były trzecim na świecie dostawcą rudy żelaza do czasu wprowadzenia w 2010 r. przez sąd ograniczeń w wydobyciu i eksporcie w ramach walki z nielegalnym wydobywaniem jej, a to zmniejszyło podaż i doprowadziło do rekordowego w 2014 r. importu 8 mld ton — podała firma doradcza OreTeam.

Ceny indyjskiej rudy przeznaczonej dla Chin zmalały w tym tygodniu do 61,3 dolarów za tonę, do poziomu najniższego od maja 2009, w ubiegłym roku spadły o ponad 50 proc. To ograniczyło popyt, chyba że sprzedający proponuje duży rabat.

Od kwietnia we wschodnich portach stanu Odisha, największego w Indiach dostawcy rudy żelaza, zalega więc ok. 4 mln ton. W portach prowincji Goa znajduje się dalsze 8 mln ton — podał przedstawiciel lokalnych władz odpowiedzialny za sektor wydobywczy, Prasanna Acharya.

Władze centralne uchylają stopniowo ograniczenia w wydobyciu, a zrzeszenie eksporterów w pismem do premiera Narendy Modi skierowanym w styczniu wezwało rząd do zniesienia 30-procentowego podatku w eksporcie rudy niskiej jakości.

- Ruda ta jest bezużyteczna, a wydano spore pieniądze na jej wydobycie i przewiezienie, wiec eksporterzy chcą odzyskać część tych pieniędzy — wyjaśnia Prakash Duvvuri z OreTeam.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA