fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bogusław Chrabota: Rządzący, do roboty!

Bogusław Chrabota
Rzeczpospolita
Ciągle mam w uszach tę piekielnie trafną diagnozę polskiej państwowości, jaką przed ponad rokiem w rozmowie z Markiem Belką przedstawił Bartłomiej Sienkiewicz: słowa o państwie istniejącym tylko teoretycznie.

Oczywiście musi drażnić arogancja ministra, który jednocześnie podejmuje się pracy w administracji za to państwo odpowiadającej i formułuje tak drastyczny sąd o jego skrajnej niefunkcjonalności. Prawdziwym jednak problemem nie są meandry moralnych wyborów Sienkiewicza i innych intelektualistów wchodzących do polityki, ale słuszność oceny rzeczywistości, w której się poruszamy. A ocena ta w jego wydaniu jest dramatycznie prawdziwa.

I tu od razu kilka fundamentalnych zastrzeżeń. Oczywiście, nie można być ślepym na zmiany, jakie się w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat dokonały. Skutecznie wyszliśmy z najbardziej niefunkcjonalnego systemu społeczno-ekonomicznego w historii. Odbudowaliśmy szacunek dla własności prywatnej. Z trudem zbudowaliśmy zręby demokracji. Odtworzyliśmy elementarne etosy: pracy, obywatelski, państwowy. Właśnie dzięki temu i dzięki fundamentalnym wyborom politycznym jakoś funkcjonujemy. Pomaga nam do tego wyjątkowo do niedawna sprzyjająca koniunktur...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA