fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Indyjska superrakieta

AFP
Indyjska rakieta wyniosła na orbitę kapsułę, w przyszłości służącą do lotów załogowych

Rakieta zaprojektowana została do wynoszenia dużych ładunków, takich jak satelity telekomunikacyjne, na wysoką orbitę. Jest wyrazem rosnących ambicji kosmicznych Indii. Waży 630 ton i jest w stanie udźwignąć cztery tony ładunku. Próbna rakieta oficjalnie nazwana Geostationary Satellite Launch Vehicle Mk III wystrzelona została z kosmodromu Sriharikota w stanie Andhra Pradesh. Testowy start zakończył się pełnym sukcesem.

— To bardzo ważny dzień w historii indyjskiego programu kosmicznego — powiedział K. S Radhakrishnan, rzecznik Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. (ISRO)

Inżynierowie z tej Instytucji zyskali sławę międzynarodową i uznanie we własnym kraju, kiedy okazało się, że budowana przez nich tanim kosztem sonda dotarła bezpiecznie na orbitę Marsa.

W trakcie testu kapsuła, która została skutecznie oddzielona od rakiety, wodowała w Zatoce Bengalskiej 20 minut po starcie. Kapsuła ma pomieścić na pokładzie trzech astronautów.

Program załogowych lotów kosmicznych Indii wystartował w ostatnich latach (nie bez trudności) — jak twierdzą specjaliści z ISRO potrzeba będzie jeszcze co najmniej siedmiu lat do pierwszej wyprawy indyjskich astronautów w przestrzeń kosmiczną.

Na podst. AFP

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA