fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Zmiany w agencjach pracy tymczasowej

www.sxc.hu
Nowe certyfikaty i lepsza kontrola zatrudniania pracowników tymczasowych mają poprawić sytuację nawet 500 tys. osób pracujących w ten sposób.

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kontroli Państwowej padły deklaracje bardzo ważne dla kilku tysięcy agencji pracy tymczasowej działających w Polsce, które zatrudniają około pół miliona pracowników.

Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej, zdradził bowiem pewne szczegóły nowelizacji przepisów, nad którą pracuje resort. Ma ona spełniać postulaty zarówno środowiska agencji pracy tymczasowej, jak i Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz związkowców z NSZZ „Solidarność", którzy zgłosili swoje zastrzeżenia do obecnie obowiązujących przepisów.

Przykładowo przedsiębiorcy działający w branży postulują wprowadzenie tymczasowych, rocznych certyfikatów dla nowo powstających agencji pracy tymczasowej. Przed wydaniem bezterminowej licencji dotychczasowe działanie takiej agencji byłoby więc wnikliwie oceniane. Teraz przepisy nie stawiają bowiem większych ograniczeń osobom, które chcą podjąć taką działalność. W efekcie powołanie takiej agencji do życia jest wykorzystywane przez nieuczciwych przedsiębiorców do nadużywana i omijania prawa.

– Obserwujemy niepokojącą fluktuację, jeśli chodzi o pojawianie się i znikanie agencji pracy tymczasowych – powiedział w Sejmie wiceminister pracy. – Nie będzie można pogodzić wszystkich postulatów środowiska, PIP i związkowców, ale cel jest wspólny. Chodzi o dążenie do większej ochrony pracowników tymczasowych i eliminowania patologii.

Z informacji przesłanych do resortu pracy przez PIP i NSZZ „Solidarność" wynika bowiem, że niektóre agencje znalazły prosty sposób na ominięcie ograniczenia pracy tymczasowej w jednej firmie. Wystarczy bowiem, że taki pracownik zostanie przekazany do innej agencji i może pracować kolejne 18 miesięcy w danej firmie i na tym samym stanowisku. Nowela ma pozwolić na eliminację takich nadużyć prawa.

W przepisach mają się także znaleźć kary za tymczasowe zatrudnianie pracowników, gdy służy to jedynie ominięciu obowiązku stałego zatrudnienia bezpośrednio w danej firmie.

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca także uwagę na powszechne ostatnio, ale wątpliwe prawnie kierowanie takich pracowników za granicę.

Projekt zmian w ustawie o pracownikach tymczasowych ma być gotowy na początku 2015 r. Wejdzie w życie pewnie nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA