fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

W Polsce przybywa samobójców

Fotorzepa/Rafał Guz
Coraz więcej desperatów próbuje rozstać się z życiem - w tym roku takie kroki podjęło ponad 7,7 tys. osób, czyli niemal półtora tysiąca więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Niepokojąco wzrasta również liczba skutecznych samobójstw – miesięcznie jest ich ponad pół tysiąca.

Po ubiegłym roku, kiedy nastąpił pierwszy od lat, alarmujący wzrost liczby samobójstw - było ich ponad 6 tys., czyli o blisko 2 tys. więcej niż w roku poprzednim - wszystko wskazuje na to, że rosnący trend się utrzyma, a obecny rok będzie pod tym względem jeszcze bardziej tragiczny.

Z danych Komendy Głównej Policji do których dotarła „Rzeczpospolita" wynika, że od stycznia do końca września w całym kraju 7734 osoby próbowały targnąć się na życie. Jest to o 1,4 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Również znacząco - o ponad sto przypadków - wzrosła liczba tych, którym udało się popełnić samobójstwo – było ich 4744, czyli o 113 więcej niż analogicznym czasie roku ubiegłego.

- Z naszych obserwacji wynika, że przybywa samobójstw z powodów finansowych, popełnianych przez osoby starsze. Wpadają w pętlę zadłużenia, mają zaległości czynszowe, których nie mogą spłacić, nieraz tracą mieszkanie czy pracę. Z takimi przypadkami mamy do czynienia coraz częściej – mówi „Rzeczpospolitej" Joanna Kącka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Województwa: śląskie, łódzkie i świętokrzyskie przodują w tragicznej statystyce. Samobójstwa znacznie częściej popełniają kobiety niż mężczyźni.

Czytaj więcej w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA