fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Wrocław – miasto kultury i sztuki zaprasza na jubileuszową wystawę pokonkursową BZ WBK Press Foto 2014

Od 19 września we wrocławskiej Galerii Impart na miłośników fotografii prasowej czeka wystawa prac 10. jubileuszowej edycji konkursu BZ WBK Press Foto 2014. Wśród autorów nagrodzonych zdjęć jest dwóch fotoreporterów z Wrocławia – Grzegorz Lityński oraz Mikołaj Nowacki. Wystawę otworzy wernisaż, który rozpocznie się o godz. 18.00.
Zróżnicowana tematyka prezentowanych prac z pewnością pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Ponad 40 prac ujętych w sześciu kategoriach konkursowych zabierze mieszkańców Wrocławia w różne krańce świata, które odwiedzili również dwaj laureaci z Wrocławia.
Owoc jednej z takich podróży do Nowego Jorku prezentuje Mikołaj Nowacki, laureat I nagrody za fotoreportaż w kategorii Życie codzienne oraz III miejsca za zdjęcie pojedyncze w kategorii Kultura i Sztuka, które przedstawia dziewczynę tańczącą na ulicy Manhattanu. „Chodząc z aparatem po Manhattanie, zobaczyłem taki oto niezwykły i piękny widok. Dziewczyna o wschodnio-azjatyckich rysach tańczyła pośród samochodów na jednej z głównych ulic. Co ciekawe, tańczyła do muzyki, którą tylko ona słyszała, mając założone słuchawki na uszach. Gdy samochody zatrzymywały się na czerwonym świetle, dziewczyna wchodziła między auta i tańczyła przed kierowcami w światłach reflektorów"– mówi Mikołaj Nowacki o jednym ze swoich nagrodzonych zdjęć.
Z dzielnicy Nowego Jorku przenosimy się do dalekowschodniej części Rosji, stolicy kraju Kamczackiego, gdzie drugi laureat – Grzegorz Lityński, zdobywca III nagrody w kategorii Życie Codzienne - przedstawia popa przed cerkwią w Pietropawłowsku, który mija wychodzącą ze świątyni Koriatkę – przedstawicielkę ludności autochtonicznej. „Zaciekawiona kobieta szła niepewnie w stronę cerkwi. Gdy stojąc w drzwiach, zauważyła popa szybko zmierzającego w stronę świątyni, odskoczyła przestraszona w bok, robiąc miejsce duchownemu. Pop na widok "bezbożnej" autochtonki szybko wykonał znak krzyża, odżegnując się „od czorta" – opowiada autor zdjęcia Grzegorz Lityński.
Oprócz unikalnych zdjęć z różnych stron świata, na wystawie będzie można zobaczyć również zbiór fotografii pokazujący Polskę. Są one zawarte w jubileuszowym albumie „Polska", który zostanie rozlosowany wśród uczestników wernisażu. Swoje komentarze do zdjęć przygotował uznany polski literat Antoni Libera.
Elektroniczną wersję albumu można zobaczyć pod linkiem: www.bzwbkpressfoto.pl/album.html
 
Album „Polska" otrzyma również autor najlepszego zdjęcia wykonanego podczas bezpłatnych warsztatów fotograficznych dla młodzieży, które odbędą się 19-20 września. Poprowadzi je wspomniana już wcześniej Karolina Jonderko.
Konkurs fotograficzny BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów, a jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Organizowany jest przez Bank Zachodni WBK, a jego wyłącznym patronem medialnym jest dziennik Rzeczpospolita.
Wszystkie zgłoszone w tym roku do konkursu zdjęcia oceniało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke – artysty fotografika, prekursora polskiej fotografii reportażowej. W skład jury weszli również: Anna Beata Bohdziewicz, Marek Grygiel, Waldemar Kompała oraz Tomasz Tomaszewski. Jurorzy obejrzeli ponad 6 tys. zdjęć nadesłanych przez 367 fotoreporterów. Podczas wystawy prezentowane są 172 najlepsze zdjęcia wykonane przez 42 nagrodzonych fotoreporterów. Oprócz tradycyjnych wydruków zdjęć prezentowane są one również w formie multimedialnej instalacji, która pozwala lepiej przyjrzeć się pracom i dostrzec na fotografiach emocje i pasje, które towarzyszyły autorom zdjęć.
Wystawę we Wrocławiu będzie można oglądać w Galerii Impart ( Mazowiecka 17) do 6 października.


Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA