fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Prawa autorskie można też opodatkować w firmie

www.sxc.hu
Twórcy mogą prowadzić działalność gospodarczą i płacić podatek tak jak przedsiębiorcy. Fiskus nie ma już co do tego wątpliwości.
Honoraria za przeniesienie praw autorskich mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Opodatkowane będą według skali albo stawką liniową (ten drugi wariant może dać spore oszczędności przy wysokich zarobkach).
Kwestia ta budziła w ostatnich latach spore wątpliwości. Fiskus często bowiem zabraniał twórcom rozliczania zarobku z praw majątkowych w firmie. Ze wszystkimi tego konsekwencjami, m.in. zakazem płacenia podatku liniowego. Ostatecznie minister finansów wycofał się z tego stanowiska i w komunikacie zamieszczonym w marcu br. na swojej stronie internetowej zapewnił, że twórcy-przedsiębiorcy rozliczają się prawidłowo.
Potwierdzają to też ostatnie interpretacje, np. Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lipca 2014 r. (nr IPPB1/415-457/?14-2/EC). Wystąpił o nią informatyk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z umową z kontrahentem pisze fragmenty systemu informatycznego. Następnie przekazuje do nich prawa autorskie. Pobiera wynagrodzenie składające się z dwóch części:
- ?należności za usługi programistyczne,
- ?honorarium za przekazanie praw autorskich.
Informatyk zastanawia się jak je rozliczyć. Czy odrębnie – pierwszą część tak jak przychód z działalności gospodarczej, a drugą jak przychód z praw majątkowych?
Nie, całe wynagrodzenie należy rozliczyć jednolicie – odpowiedziała izba skarbowa. Jest to przychód z działalności gospodarczej.
Skarbówka podkreśliła, że prawa autorskie wchodzące w skład majątku przedsiębiorcy mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej. Łącznie z innymi składnikami przedsiębiorstwa służą bowiem realizacji określonych działań gospodarczych. Natomiast przepisy ustawy o PIT nie wykluczają możliwości uzyskiwania przychodów z praw majątkowych w ramach działalności gospodarczej.
Oczywiście wykazywanie przychodów z majątkowych praw autorskich w firmie wyklucza stosowanie zryczałtowanych 50-procentowych kosztów. Przedsiębiorcy mają za to prawo odliczać faktyczne wydatki związane z działalnością, które przyczyniają się do uzyskania przychodu.  Zryczałtowane koszty przysługują tylko tym, którzy rozliczają prawa majątkowe poza firmą. Ale wyłącznie do wysokości ustawowego rocznego limitu. Wynosi on 85 528 zł przychodu. Tak więc osoby korzystające z 50-proc. autorskich kosztów nie odliczą więcej niż 42 764 zł rocznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA